برای نخستین بار یک کوتوله قهوه ای توسط رادیوتلسکوپ کشف شد

به گزارش گفتگوی افروز، دانشمندان یک کوتوله قهوه ای یا به عبارتی یک ابَر سیاره سرد و ضعیف را با استفاده از تلسکوپ رادیویی کشف نموده اند که پیش از این با روش های معمول طیف سنجی فروسرخ شناسایی نشده بود.

برای نخستین بار یک کوتوله قهوه ای توسط رادیوتلسکوپ کشف شد

رصدهای آرایه فرکانس پایین یا رادیو تلسکوپ لوفار (LOFAR)، یک کوتوله قهوه ای را نشان داد که پژوهشگران نام آن را BDR J1750 + 3809 و لقب آن را الگست (Elegast) گذاشتند. کوتوله های قهوه ای به اندازه ای کوچک هستند که یک ستاره کامل محسوب نمی شوند و از سویی به اندازه ای عظیم هستند که نمی توان آن ها را یک سیاره دانست، به همین دلیل گاهی آن ها را ستاره های شکست خورده می نامند.

به طور کلی، کوتوله های قهوه ای با آنالیز آسمان در طیف فروسرخ کشف می شوند. اگرچه طبق بیانیه دانشگاه هاوایی، Elegast نخستین جرم زیر ستاره ای است که با استفاده از یک تلسکوپ رادیویی شناسایی شده و نتایج این پژوهش در تاریخ 9 نوامبر (19 ابان) در نشریه Astrophysical Journal Letters منتشر شده است. پیش از این ستاره شناسان پیروز شده بودند با استفاده از تلسکوپ رادیویی نخستین سیاره فراخورشیدی را کشف نمایند.

مایکل لیو (Michael Liu) یکی از نویسندگان این پژوهش از مؤسسه نجوم دانشگاه هاوایی در این باره گفت: این پژوهش یک روش کاملا تازه را برای یافتن سردترین اجرام شناور در مجاورت خورشید باز می نماید که احتمال کشف آن ها با روش های استفاده شده در 25 سال گذشته بسیار ضعیف است.

از آنجا که کوتوله های قهوه ای برای تبدیل شدن به ستاره بسیار کوچک هستند، واکنش های همجوشی هسته ای را که باعث سوخت ستاره های درخشان می شوند، مانند خورشید ما، تجربه نمی نمایند. بنابراین، آن ها کوچکتر، کم نور و سردتر از ستاره های معمولی هستند و پیدا کردن آن ها با استفاده از روش های معمول، مانند رصدهای فروسرخ، دشوارتر است. با این وجود، کوتوله های قهوه ای می توانند در طول موج های رادیویی نور منتشر نمایند.

پژوهشگران ابتدا Elegast را با استفاده از رادیو تلسکوپ LOFAR مستقر در هلند کشف کردند. رصدهای آن ها بعدا با استفاده از رصدخانه بین المللی جمنای (International Gemini Observatory) در هاوایی و شیلی و تلسکوپ فروسرخ ناسا که توسط دانشگاه هاوایی اداره می گردد، تأیید شد.

هریش ودانتام (Harish Vedantham) نویسنده اصلی این پژوهش و ستاره شناس مؤسسه نجوم رادیویی هلند (ASTRON) هم اعلام کرد: ما از خود پرسیدیم، چرا تلسکوپ رادیویی را به سمت کوتوله های قهوه ای فهرست شده راهنمایی می کنیم؟ بیایید یک تصویر عظیم از آسمان بسازیم و این اجرام را به طور مستقیم توسط رادیوتلسکوپ کشف کنیم.

بر پایه بیانیه منتشر شده، استفاده از ابزار LOFAR برای شناسایی Elegast یک روش ابتکاری است که می تواند به دانشمندان یاری کند تا دیگر اجرام آسمانی مانند سیارات فراخورشیدی گازی غول پیکر را که برای کشف توسط کاوش های فروسرخ بسیار سرد یا کم نور هستند، کشف نمایند.

  • کشف سیاره ای که از فرآیند شکل گیری کوتوله سفید خود جان سالم به در برده است

عکس کاور: طرحی گرافیکی از کوتوله قهوه ای BDR J1750+3809 با نام مستعار الگست (Elegast)

Credit: ASTRON/Danielle Futselaar

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "برای نخستین بار یک کوتوله قهوه ای توسط رادیوتلسکوپ کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای نخستین بار یک کوتوله قهوه ای توسط رادیوتلسکوپ کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید