ناسا عملیات کشش آفتابگیر جیمز وب را برای مطالعه زیرسیستم برق متوقف کرد

به گزارش گفتگوی افروز، کارکنان ناسا امروز را به طور کامل صرف مطالعه زیرسیستم برق تلسکوپ فضایی بزرگ جیمز وب کردند تا اطمینان یابند که رصدخانه برای اجرای یک گام کلیدی، یعنی کشش آفتابگیر وسیع خود آماده است.

ناسا عملیات کشش آفتابگیر جیمز وب را برای مطالعه زیرسیستم برق متوقف کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) که 25 دسامبر (4 دی) به فضا پرتاب شد، در حال انجام یک فرایند استقرار یک ماهه است که تلسکوپ را برای جمع آوری داده آماده می کند. اما در این فرایند، بیشتر مراحل از روی زمین کنترل می شوند و با وجود آنکه ناسا یک زمان بندی درنظر گرفته است، اما تیم مأموریت می تواند بسته به نیاز آن را تغییر دهد. به همین دلیل هم پس از اینکه شنبه (1 ژانویه) به عنوان روز استراحت درنظر گرفته شد، یکشنبه (2 ژانویه) هم صرف مطالعه زیرسامانه برق رصدخانه شد.

بیل اوکس (Bill Ochs) مدیر پروژه وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد (GSFC) ناسا در مریلند، در بیانیه ای که 2 ژانویه (12 دی) منتشر شد گفت: آنچه در شبیه سازی های مأموریت روی زمین می آموزیم، هرگز به خوبی تجزیه وتحلیل رصدخانه هنگام سفر واقعی نیست. اکنون زمان آن است که از فرصت استفاده کنیم تا هر آنچه را که می توانیم، درباره عملیات پایه ای آن بیاموزیم و سپس گام های بعدی را برداریم.

به طور ویژه، این تیم روی دمای مجموعه ای از موتورها متمرکز شده است که در طول کشش سایه بان وب استفاده می شوند و کمک می کنند پنج لایه ظریف بادبادک-شکل از هم فاصله بگیرند و صاف شوند. با توجه به اینکه وب در طیف فروسرخ رصد خواهد کرد، برای پیشگیری از تداخل گرمایی، این آفتابگیر بخشی حیاتی از رصدخانه است.

مایک منزل (Mike Menzel) مهندس رشد سیستم های وب در GSFC هم گفت: ما 20 سال را با وب، طراحی، توسعه و آزمایش آن روی زمین گذرانده ایم و تا به امروز یک هفته فرصت داشتیم تا عملکرد واقعی آن را در فضا ببینیم. این امر غیرمعمول نیست که وقتی در حال پرواز هستید، ویژگی های خاصی هم از داده های فضاپیما بیاموزید. این کاری است که مشغول انجام آن هستیم. استقرارهای اصلی ما اجرا شده و به آرامی پیش رفته اند. اما می خواهیم زمان بگذاریم و پیش از ادامه مراحل، همه آنچه را که می توانیم درباره رصدخانه درک کنیم.

کشش آفتابگیر فرآیند پیچیده ای است که ناسا انتظار دارد دو روز طول بکشد. این آژانس در ابتا قصد داشت کار را از روز شنبه آغاز کند اما عملیات روز جمعه دیرتر از حد انتظار انجام شد و در ادامه هم تیم تصمیم گرفت روز سال نوی میلادی را به استراحت بگذراند. سپس زمانی که مدیران مأموریت تصمیم به بررسی دمای موتورها گرفتندف نمی خواستند تیم به طور هم زمان روی دو جنبه از رصدخانه کار کند.

پس از کشش کامل آفتابگیر، تیم مأموریت به سمت استقرار آینه ثانویه می رود. هم اکنون هرچند فرایند استقرار موقتا متوقف شده است اما رصدخانه همچنان در فضا پیش می رود. این فضاپیما تا ساعت 18:00 دوشنبه 13 دی به وقت تهران، بیش از 860 هزار کیلومتر از زمین دور شده است و حدود 60 درصد از راستا مقصد نهایی خود یعنی دستیابی به مدار هاله نقطه لاگرانژی 2 در 1.5 میلیون کیلومتری زمین را پیموده است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی جیمز وب، پس از باز شدن سپر خورشیدی و پیش از کشش کامل آن

Credit: NASA

منابع: NASA, Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "ناسا عملیات کشش آفتابگیر جیمز وب را برای مطالعه زیرسیستم برق متوقف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا عملیات کشش آفتابگیر جیمز وب را برای مطالعه زیرسیستم برق متوقف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید