خبرنگاران نیویورک تایمز: ترامپ خطرناک بود

به گزارش گفتگوی افروز، تهران-خبرنگاران- روزنامه نیویورک تایمز با خطرناک توصیف کردن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نوشت: او نتوانست کشور را مطیع خواسته هایش کند، اما آن را دچار تفرقه و فروپاشی کرد.

خبرنگاران نیویورک تایمز: ترامپ خطرناک بود

به گزارش گفتگوی افروز، این روزنامه آمریکایی روز دوشنبه نوشت: در سراسر ریاست جمهوری ترامپ، جناح چپ چنین استدلال می کرد که او کشور را با چه تهدیدی روبرو خواهد نمود.

چهره های مشهور چپ گرا همچون الکساندر اوکاسیو کورتز، برنی سندرز و نوام چامسکی او را دیکتاتوری می دیدند که اگر دوباره در انتخابات پیروز گردد می تواند دموکراسی آمریکا را نابود کند. اما طیف دیگری از جناح چپ رفتارهای توهمی ترامپ را کاملا نمایشی قلمداد می کردند و بر این باور بودند که عملکرد ناشیانه او در اعمال قدرت دولت باعث شده که در مقایسه با فردی مانند جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا خطر کمتری داشته باشد.

کوری رابین نظریه پرداز سیاسی آمریکایی و نویسنده کتاب ذهن ارتجاعی: محافظه کاری از ادموند برک تا سارا پیلین چنین استدلال می نماید که ترامپ در مقایسه با رئیسان جمهوری از حزب جمهوریخواه مانند نیکسون، ریگان، جورج دبلیو بوش کمتر تحول آفرین است و اطمینان کمتری وجود دارد که میراثی از خود بر جای بگذارد.

این رسانه با اشاره به کوشش های ترامپ برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 و حمایت اکثریت جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا و بسیاری از دادستان های ایالتی نوشت: ترامپ با این حال باخت و بعید است به درخواست حامیانش مانند مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی آمریکا برای اعلام حکومت نظامی پاسخ دهد.

این روزنامه ترامپ را سیاستمداری فاشیست توصیف می نماید که کوشش کرد دموکراسی در آمریکا را نابود کند ولی نتوانست اهداف خود را پیش ببرد.

این رسانه آورده است: آشکار است که روحیه ترامپیسم فاشیستی است. فاشیست ها به فزونی غرایز رهبرانشان بر منطق جهانی اعتماد دارند و چنین تعریفی رفتارهای ترامپ را توصیف می نماید.

آسیبی که ترامپ به کشور وارد نموده ممکن است بازگشت ناپذیر باشد. میراثی که از او باقی مانده تخریب و نابودی بوده است. با این حال توانایی ترامپ در دروغ گفتن به حامیانش قابل مقایسه با هیچ رئیس جمهوری نیست. دولت بوش به کشور دروغ گفت و جنگ با عراق را به راه انداخت. او بعد از تهاجم نظامی به عراق هیچ توضیحی در باره ادعایش مبنی بر وجود سلاحهای کشتار جمعی در عراق نداشت. در حالی که کاملا روشن بود چنین سلاح هایی در عراق وجود ندارد. به همین دلیل هم بود که کشور به این اجماع کلی رسید که این جنگ مخرب بوده است.

این روزنامه با انتقاد از سیاست های ترامپ در سوء استفاده از قدرت، مدیریت غلط در روبروه با ویروس کرونا و شکست انتخاباتی اش نوشت او کشوری به هم ریخته را از خود به میراث گذاشت.

نیویورک تایمز نوشت: حزب جمهوریخواه بیش از پیش با دموکراسی دشمن شده است. دوران ریاست جمهوری بوش و ترامپ با گذاشتن ویرانه ای از آمریکا به اتمام رسید.

ساموئل موین استاد حقوق دانشگاه ییل آمریکا ماه مه گذشته پیش بینی کرد اگر جو بایدن پیروز گردد ترس از فاشیسم در آمریکا از بین خواهد رفت.

با نشست مقامات الکترال در آمریکا و پیشنهاد پلیس برای استفاده از گارد مسلح و تعطیلی میشیگان به دلیل ترس از خشونت، اظهارات موین می تواند بسیار خوشبینانه باشد. ترامپ نتوانست آمریکا را تسخیر کند اما به طرز غیرقابل برگشتی آن را در هم شکسته است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نیویورک تایمز: ترامپ خطرناک بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نیویورک تایمز: ترامپ خطرناک بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید