شرایط اجاره مال موقوفه

به گزارش گفتگوی افروز، مال موقوفه به مالی گفته می گردد که واقف آن را برای استفاده خاصی به موقوف علیهم هدیه می نماید.

شرایط اجاره مال موقوفه

اجاره دادن مال موقوفه طبق نظام حاکم بر مال موقوفه دارای شرایط خاصی است. بعلاوه خریدوفروش این اموال نیز تحت شرایط خاصی ممکن است. همراه گفتگوی افروز مگ باشید تا به شما شرایط خاص اجاره این اموال را شرح دهیم.

شرایط اجاره دادن مال موقوفه

در ابتدا باید به این ماده از قانون مدنی اشاره کنیم: هر گاه متولی باملاحظه صرفه وقف مال موقوفه را اجاره دهد اجاره به فوت او باطل نمی گردد . طبق این ماده متولی اجازه اجاره دادن مال موقوفه را دارد؛ بنابراین متوجه شدیم که اجاره دادن این اموال امکان دارد؛ اما این اجاره دادن دارای شرایط خاص است.

رعایت شرایط عمومی صحت قرارداد

اولین شرط برای اجاره دادن این اموال وجود شرایط عمومی برای صحت معامله است. یعنی برای اجاره دادن مال موقوفه باید دو طرف معامله رضایت کامل را داشته و بعلاوه این رضایت را بیان نمایند.

بعلاوه دومین مورد آن است که دو طرف باید اهلیت انعقاد معامله را داشته باشند. این موضوع یعنی هر دو طرف از نظر عقلی و سنی و فکری رشد کامل و کافی را نموده باشند.

و سومین مورد از شرایط صحت معامله آن است که مال موقوفه باید برای هدف مشروع اجاره داده گردد.

رعایت مصلحت موقوفه

دومین مورد از شرایط اجاره دادن مال موقوفه آن است که متولی مال موقوفه آن زمانی اقدام به این کار کند که بداند به مصلحت این اموال است؛ بنابراین در صورت عدم تبعیت از شرط رعایت مصلحت موقوفه، متولی یا سایر مباشران در اداره مال موقوفه، مثل موقوفه علیهم باید رسیدگی های لازم را انجام دهند تا از ادامه عقد اجاره ای که بنا به هر علت موجهی که در راستای مصالح موقوفه نیست خودداری گردد.

شرایط اجاره دادن مال موقوفه مثل رعایت نیت واقف

از نکات مهم برای اجاره مال موقوفه آن است که نیت واقف باید در نظر گرفته گردد. در واقع متولی نباید مال موقوفه را برای عملی مخالف نظر واقف اجاره دهد.

برای مثال اگر کسی مسجدی را با نیت استفاده مردم از مسجد برای عبادت وقف نموده باشد، متولی دیگر اجازه اجاره دادن مال موقوفهرا ندارد؛ اما اگر نیت واقف از وقف استفاده مستقیم مردم از مسجد نباشد، متولی می تواند آن را اجاره دهد.

رعایت شروط واقف

رعایت شروط واقف در وقف نامه از دیگر شروط برای اجاره دادن ملک موقوفه است. گاهی ممکن است واقف، در عقد وقف، شرایطی را برای اجاره دادن مال موقوفه ذکر کند. اگر شرایطی که واقف آنها را در وقف نامه برای نحوه اجاره دادن مال موقوفه قید نموده است، طبق قانون درست باشند و به اصلاح حقوقی شرط خلاف مقتضای ذات عقد نباشند، رعایت آنها لازم است. ازاین رو متولی برای اجاره وقف باید شروط واقف را در نظر بگیرد.

پیشنهاد مطالعه: قوانین اجاره خانه در سال 1402

منبع: پیام دلتا

به "شرایط اجاره مال موقوفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اجاره مال موقوفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید