شرط حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه اعلام شد

به گزارش گفتگوی افروز، رئیس سازمان امور دانشجویان از آمادگی تمام خوابگاه های دولتی برای استقرار دانشجویان با حضوری شدن آموزش اطلاع داد.

شرط حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه اعلام شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه گفتگوی افروز، هاشم داداش پور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه یک درباره اقدامات وزارت علوم برای آماده سازی فضای دانشگاهی برای حضور دانشجویان از 14 فروردی گفت: در حال حاضر اصل بر حضوری بودن دانشگاه ها است، کرونا باعث شد که مجبور باشیم دو سال دانشگاه ها را به صورت برخط برگزار کنیم.

وی ادامه داد: دانشگاه ها هیچ گاه تعطیل نبودند به ویژه در حوزه تحصیلات تکمیلی و دوره های عملی کارشناسی همه به صورت حضوری برگزار گردید، ولی اوج گرفتن کرونا باعث شد تا مقدار ای به سمت نیمه فعال بودن و تعطیلی حرکت کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان اضافه نمود: تصمیم بر حضوری بودن آموزش تصمیم چند روز اخیر ستاد ملی کرونا نبوده بلکه از پانزدهم مهرماه قرار شد که دانشگاه ها به سمت آموزش حضوری حرکت نمایند، در این زمان بود که دانشگاه ها در حوزه تحصیلات تکمیلی فراخوان آموزش حضوری را دادند که قرار بود بهمن ماه آموزش حضوری گردد، اما با اوج گیری سویه اومیکرون این موضوع به تأخیر افتاد و نهایتاً با افت سویه اومیکرون ستاد ملی کرونا تصمیم گرفت که دانشگاه ها و مدارس از 14 فروردین به طور کامل آموزش حضوری را آغاز نمایند.

دانشجویان برای حضور در خوابگاه ها باید حتماً 3 دوز واکسن و برای حضور در دانشگاه ها دو دوز واکسن دریافت نمایند

وی یاد آور شد: دانشجویان برای حضور در خوابگاه ها باید حتماً 3 دوز واکسن و برای حضور در دانشگاه ها دو دوز واکسن را تزریق نموده باشند.

آمادگی تمام خوابگاه های دولتی برای استقرار دانشجویان با حضوری شدن آموزش

داداش پور در مورد اینکه در فرصت به جای مانده شرایط آماده سازی خوابگاه ها به چه صورت خواهد بود و اگر دانشجویان دوز سوم را تزریق ننموده باشند آیا تمهیداتی در دانشگاه ها ایجاد شده است که به آن مراجعه نموده و دوز واکسن دریافت نمایند، اضافه نمود: خوابگاه هایی که تحت تملک وزارت علوم و دانشگاه های دولتی هستند تقریباً همه آماده هستند، اما بخشی از خوابگاه ها قبلاً وجود داشتند که تحت عنوان خوابگاه های استیجاری و یا خودگردان از آن ها نام برده می شد، این خوابگاه ها زمانی که قرار شد دانشگاه های کشور به سمت حضوری کامل حرکت نمایند در بهمن ماه به سمت احیای آن خوابگاه های استیجاری حرکت کردند که ممکن است در آن بخش چالش هایی را داشته باشیم، ولی خوابگاه های دولتی تقریباً همه آماده استقبال از دانشجویان هستند بعضی از دانشگاه ها آغاز نموده اند به ثبت نام دانشجویان و دانشجویانی که تمایل دارند در خوابگاه ها مستقر شوند، مثل دانشگاه تهران و دانشگاه های دیگر که اطلاعیه های لازم را برای این کار اعلام نموده اند.

سطح ایمنی برای حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه مهیا شده است

وی درباره اینکه آیا آمار کلیه دانشجویان که واکسن زده و یا واکسن نزده اند را استخراج نموده اید یا خیر گفت: ما عددی که درباره کل جامعه آماری کشور داریم که حوزه دانشجویی نیز از آن تبعیت می نماید و تفاوت خاصی ندارد نود و سه تا نود و چهار درصد کل جامعه که دوازده سال به بالا هستند واکسن دوز اول و دریافت نموده اند، هشتاد و سه تا هشتاد و چهار درصد از جامعه دوز دوم را دریافت نموده اند و کسانی که دوز سوم را دریافت کردند چهل و سه تا چهل و چهار درصد هستند.

وی اضافه نمود: فقط یک نکته ای که وجود دارد این است که حدود سی و پنج میلیون نفر از جمعیتی که دوز دوم و یا سوم را دریافت نموده اند در بازده زمانی سه ماهه این کار را انجام دادند معنای این کار این است سطح ایمنی در جامعه به حدی است که اگر جمعیت دانشجویی قرار شد در دانشگاه های کشور حضور داشته باشند مشکل خاصی ایجاد نگردد.

وی اضافه نمود: اگر کسانی هم دوز سوم را دریافت نمایند تا شش ماه این ایمنی برای آن ها ایجاد می گردد به نظر می آید سطح ایمنی برای دانشجویان کشور که بتوانند در خوابگاه ها و یا دانشگاه های کشور حضور داشته باشند عملاً مهیا شده است و مشکل خاصی وجود ندارد.

از حضور دانشجویانی که دو دوز واکسن را نزده باشند جلوگیری می گردد

داداش پور درباره این سوال که اگر به هر دلیلی از جمله عدم تزریق واکسن برای حضور دانشجویان در دانشگاه ها محدودیت ایجاد گردد، امکان حضور آنلاین برای این دانشجویان وجود خواهد داشت یا خیر؟ اضافه نمود: بحثی که مطرح می گردد تحت عنوان حضور کامل دانشجو در دانشگاه ها به معنای این نیست که ما از ظرفیت های آموزش مجازی استفاده نکنیم، به طور طبیعی در حوزه فضای مجازی از این فرصت بهره مند می شویم، اما این تا زمانی ادامه پیدا می نماید که دانشجویان به صورت کامل فراخوان نشده باشند به محض این که اعلام شد که دانشجویان حضور کامل در دانشگاه ها داشته باشند به طور طبیعی این بخش مربوطه غیرحضوری غیرفعال خواهد شد ما تلاشمان و تاکید مان بر حضور فعال در دانشگاه ها است و دانشجویانی که در دانشگاه ها حضور نداشته باشند غیبت خواهند خورد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شرط حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید