فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورد، نمی خواهیم توافقی نشود!

به گزارش گفتگوی افروز به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، یک مقام وزارت خارجه آمریکا امروز پنجشنبه بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای سال 2015 با ایران (برجام) همراه با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت در سال 2018 توسط ترامپ در سخنانی اعلام نمود: آنچه را که ایران برای پایبندی به تعهدات خود در توافق هسته ای باید انجام دهد را می دانیم و متوجه هستیم که خودمان باید چه کاری را انجام دهیم.

فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورد، نمی خواهیم توافقی نشود!

این مقام وزارت خارجه آمریکا در این خصوص ادامه داد: برای سناریوی عدم بازگشت ایران به توافق هسته ای آمادگی داریم، اما نمی خواهیم این اتفاق روی دهد. در دُور اخیر مذاکرات گام هایی که باید برای بازگشت به توافق هسته ای برداشته شود، بیشتر مشخص شد.

وی در این باره اضافه کرد: موضوع آمریکایی های زندانی در ایران نیز در مذاکرات مطرح شد؛ اما به توافقی در خصوص آنها دست نیافتیم. دولت پیشین آمریکا (ترامپ) چند سال تلاش کرد ایران را تحت فشار قرار دهد؛ اما این راهبرد باخت.

مقام وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: تا این لحظه در مذاکرات وین، در خصوص هیچ چیز توافقی صورت نگرفته و همچنان کارهای زیادی باقی مانده است. در مراحل پایانی مذاکرات قرار نداریم.

مقام مسئول مذکور بدون توجه به سیاست اصولی جمهوری اسلامی مبنی بر اهتمام در راستای تقویت بنیه دفاعی تهران ادعا کرد: می خواهیم پس از رسیدن به تفاهماتی در خصوص توافق هسته ای، در خصوص بهبود آن هم با ایران صحبت کنیم. می خواهیم با ایران در خصوص مسائلی مانند موشک های بالستیک و کاهش تنش در منطقه مصاحبه کنیم!

گفتنی است که جو بایدن رییس جمهور آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی خود پیش از سوم نوامبر سال 2020 ادعا کرده است که می خواهد به توافق هسته ای با ایران بازشود!

به گزارش گفتگوی افروز، ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کند و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در 20 ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت کرده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در خصوص برجام است.

توافقنامه هسته ای ایران با نام رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 به امضای ایران و گروه 1+5 (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای 3.67 درصد است و در ازای آن، سایر طرف های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در 8 ماه می 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین 26 و 36 برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه های مختلف از انجام این کار سرباز می زند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان اجرا شده است.

در هفته های اخیر نیز نمایندگانی از کشورهای 1+4 با ایران در سطح معاونان وزیر خارجه با برگزاری نشست هایی در شهر وین در تلاشند تا در راستای احیای این توافق بین المللی به ویژه رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران گام هایی را بردارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورد، نمی خواهیم توافقی نشود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار حداکثری ترامپ علیه ایران شکست خورد، نمی خواهیم توافقی نشود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید