اخبار ضد و نقیض از کشته شدن رهبر بوکوحرام

به گزارش گفتگوی افروز، ایسنا نوشت:مقام های اطلاعاتی نیجریه ادعا کردند که رهبر گروه شبه نظامی بوکوحرام در پی بالا دریافت درگیری بین شبه نظامیان تحت امرش با تروریست های وابسته به داعش یا کشته و یا به شدت زخمی شده است.

اخبار ضد و نقیض از کشته شدن رهبر بوکوحرام

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بر اساس گزارش روزنامه گاردین، این مقام ها ادعا کردند ابوبکر شیکاو، رهبر گروه بوکوحرام روز چهارشنبه در پی محاصره شدن از سوی شبه نظامیان شاخه داعش و پی بردن به این که تعداد نیروهای وی کمتر از شبه نظامیان وابسته به داعش است از تسلیم کردن خودش سر باز زده و برای خودکشی کوشش نموده است.

اوایل امسال میلادی شاخه وابسته به داعش در غرب آفریقا حمله ای را به جنگل سامبیسا، از مخفی گاه های بوکوحرام، به راه انداخت.

تحلیلگران می گویند داعش اکنون در منطقه ساحل در آفریقا تبدیل به یک نیروی قدرتمندتر شده و کنترل اراضی وسیعی را به دست آورده است.

با این حال یک مقام بوکوحرام در استان بورنو ادعاهای مطرح شده درباره ابوبکر شیکاو را رد نموده و آن را جدیدترین مورد از ادعاهای غلط سرویس های اطلاعاتی درباره از بین رفتن این رهبر تروریست خواند.

مقام هایی که روزنامه گاردین به آنها استناد کرد گفتند: این گروه ها با شدت بیشتری با یکدیگر نزاع داشتند و روشن است که در صورت رویارویی آنها با یکدیگر، بوکوحرام توان و قدرت آتش کمتری دارد. ما باید برای معین شدن معتبر بودن این گزارش ها منتظر باشیم.

این مقام ها در ادامه ادعا کردند، شیکاو و یک گروه از شبه نظامیان تحت امر وی به وسیله شبه نظامیان وابسته به داعش در غرب آفریقا از جمله ده ها خودروی مجهز به مسلسل آنها محاصره شدند و بعد از آنکه تعداد زیادی از محافظان شیکاو کشته شدند، شاخه داعش از او خواست با رهبر آنها یعنی ابومصعب البرناوی بیعت کند.

طبق این گزارش در این مقطع رهبر بوکوحرام کوشش نموده با تفنگ یا نارنجک دستی یا یک جلیقه انفجاری خودکشی کند.

یک منبع با ادعای این که او به شدت مجروح شده اظهار کرد: شیکاو به منظور اجتناب از اسیر شدن با تفنگ به سینه خودش شلیک نموده و گلوله به شانه او خورد.

منبع دیگری هم اظهار کرد، او بعد از منفجر شدن مواد منفجره در یک خانه محل پناهگیری او و پیروانش، به شدت مجروح شده است.

بولاما بوکارتی، یک تحلیلگر امور افراطگران از انستیتوی گلوبال چنج تونی بلر، اظهار کرد: اگر این گزارش ها درست باشند، مرگ شیکاو یک نقطه عطف عظیم خواهد بود.

او گفت: این تحولی منفی برای بوکوحرام و تحولی مثبت برای منطقه دریاچه چاد در صورتی که مرگ شیکاو منجر به بدتر شدن اختلافات گروهی شده باشد، است. این اتفاق با این حال می تواند برای این گروه در صورتی که منجر به اتحاد مجدد در آن گردد، تحولی مثبت باشد.

23311

منبع: خبرآنلاین

به "اخبار ضد و نقیض از کشته شدن رهبر بوکوحرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار ضد و نقیض از کشته شدن رهبر بوکوحرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید