اعلام بیشترین مناطق درگیر با کرونا در خوزستان ، لزوم استفاده از قوه قهریه در مدیریت بیماری

به گزارش گفتگوی افروز، خبرنگاران/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اعمال محدودیت های شدید و تعطیلی در مسجدسلیمان از روز دوشنبه، گفت: اگر شهر دیگری در خوزستان نیز جزو شهرهای فوق بحرانی قرار بگیرد، این محدودیت ها را برای آن شهر نیز اعمال خواهیم کرد.

اعلام بیشترین مناطق درگیر با کرونا در خوزستان ، لزوم استفاده از قوه قهریه در مدیریت بیماری

دکتر فرهاد ابول نژادیان با اشاره به آخرین شرایط خوزستان از نظر بروز کروناویروس اظهار کرد: شرایط خوزستان مانند 26 استان دیگر قرمز است و مسجدسلیمان نیز جزو شهرهای فوق بحرانی کرونا در کشور است.

به گزارش گفتگوی افروز، وی اضافه کرد: پیک اول کرونا از اردیبهشت ماه تا اواسط تیرماه بود و سپس فرایند کاهشی بیماری از مردادماه تا اوایل شهریورماه ادامه داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: از اواسط شهریورماه فرایند صعودی بیماری مجدداً آغاز شد. در پیک اول بیماری، فرایند بیماری صعودی با شیب تند بود اما اکنون در پیک دوم در حوزه بستری به حالت پلاتو رسیده ایم و شیب بستری تقریبا ملایم است اما فرایند بروز موارد بیماری، شیب ملایم صعودی دارد.

وی اظهار داشت: حدود دو هفته است که شرایط بیماران بستری در خوزستان تقریباً به ثبات رسیده است و روزانه 80 تا 100 مورد بستری داریم. امیدواریم با حمایت مردم و همکاری همه دستگاه های اجرایی این شرایط باثبات، کاهشی شود اما فرایند مراجعه بیماران سرپایی صعودی با شیب ملایم است.

ابول نژادیان با اشاره به عوامل موثر در افزایش موارد بیماری در دو ماه اخیر اظهار کرد: برگزاری مراسم ترحیم و عزاداری به ویژه در بافت های قومی و قبیله ای در این زمینه بسیار تأثیرگذار بودند. با وجود اینکه مسجدسلیمان جزو شهرهای فوق پرخطر کرونا است اما همچنان مردم این شهرستان آگهی های ترحیم نصب می کنند و کاروان های مراسم ترحیم برگزار می کنند.

وی شرح داد: اگر می خواهیم در چنین مراسمی درگیر نشویم و کارمان به بیمارستان کشیده نشود باید در این شرایط دست به دست هم دهیم و برپایی این مراسم مدیریت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: برگزاری جمع های خانگی نیز نقطه آسیب ما است. ترس مردم نسبت به فروردین ماه و اسفندماه کاهش یافته و بسکمک از مردم در دورهمی ها شرکت می کنند؛ اگر یک نفر در این جمع مبتلا باشد می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند. هم اکنون چهار عضو یک خانواده بر اثر حضور در یک دورهمی مبتلا شده اند که یکی از آن ها بدحال و در ICU بستری است.

وی با اشاره به فعالیت بازارچه های محلی، شرح داد: اگر مردم می خواهند درگیر بیماری نشوند، قید خرید کمی ارزان تر را بزنند و در بازارچه هایی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند، حضور پیدا نکنند.

ابول نژادیان اظهار داشت: یک سری دفاتر پیشخوان، بانک ها، سازمان ها و دفاتر خدمات قضایی نیز شلوغ هستند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند که بارها برخی از این اماکن را پلمب کرده ایم. متصدیان امر نیز باید به این موضوع ورود کنند.

وی ادامه داد: با دستگاه هایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند برخورد می شود و این موضوع به ما کمک کرده و برخی سازمان ها که خود را ملزم به اجرای پروتکل ها نمی کردند، اکنون این موارد را بهتر رعایت می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به علل ابتلا به کروناویروس در یک هفته اخیر اظهار کرد: 54 درصد موارد مثبت یک هفته اخیر به دلیل تماس فامیلی، 18 درصد به دلیل تماس های شغلی، 7 درصد به دلیل شرکت در مراسم عروسی و عزا، 7 درصد به دلیل مسافرت درون استانی و 5 درصد پرسنل بهداشت و درمان بوده اند.

وی اضافه کرد: در سطح کشور به ازای هر یک میلیون نفر، 25 هزار و 569 مورد نمونه گیری می شود اما در خوزستان به ازای هر یک میلیون نفر، 40 هزار و 624 مورد نمونه گیری می شود و تلاش می شود نمونه گیری فعال تری داشته باشیم.

ابول نژادیان با بیان اینکه 10 درصد مبتلایان کادر بهداشت و درمان هستند، گفت: 38 درصد مبتلایان در استان خوزستان 30 تا 44 ساله بوده اند. یک سوم مبتلایان زنان خانه دار هستند که این زنان یا از همسر و فرزندان خود آلوده می شوند یا در دورهمی های خانوادگی مبتلا می شوند.

وی اظهار داشت: در استان خوزستان بر اساس میزان بروز بیماری در 100 هزار نفر جمعیت، رامشیر بیشترین مبتلایان را دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: علت قرار دریافت مسجدسلیمان در شرایط فوق بحرانی کرونا به دلیل حضور عشایر کوچ رو در اطراف لالی، اندیکا و مسجدسلیمان است. از مردم استان خوزستان می خواهیم به سمت مسجدسلیمان نفرایند. البته از روز دوشنبه (5 آبان ماه) به مدت یک هفته بازار و ادارات مسجدسلیمان تعطیل هستند و تنها مشاغل ضروری فعالیت خواهند کرد.

وی گفت: اگر شهر دیگری در خوزستان نیز جزو شهرهای فوق بحرانی قرار بگیرد، این محدودیت ها را برای آن شهر نیز اعمال خواهیم کرد.

ابول نژادیان شرح داد: 61 درصد فوت شدگان مرد و 39 درصد زن هستند. پیش از این، میانگین سنی فوت شدگان 66.8 سال بود که اکنون تقریبا دو سال کاهش یافته و به 65.3 سال رسیده است یعنی جوانان بیشتر مبتلا شده اند. بیشترین میزان فوت نیز بین بیماران 60 تا 74 سال است.

وی اظهار داشت: 75 درصد فوت شدگان دارای بیماری زمینه ای، 9 درصد بدون بیماری زمینه ای و بالای 60 سال و 16 درصد بدون بیماری زمینه ای و زیر 60 سال بوده اند که این 16 درصد، جوان هستند. روز یکشنبه جوان 27 ساله ای بدون بیماری زمینه ای، به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرد؛ این افراد دیر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: تعداد موارد بستری در روز یکشنبه (4 آبان ماه) 80 نفر بوده است که 58 نفر از این تعداد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، 12 نفر در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان، 6 نفر در حوزه دانشکده علوم پزشکی بهبهان، سه نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول و یک نفر در حوزه دانشکده علوم پزشکی شوشتر بوده است. در روز یکشنبه در خوزستان 12 مورد فوتی کرونا نیز داشته ایم.

ابول نژادیان با اشاره به تاثیر بیماری زمینه ای در ابتلا به کرونا ادامه داد: در استان خوزستان 49 درصد مبتلایان یک بیماری زمینه ای، 34 درصد دو بیماری زمینه ای و 16 درصد سه بیماری زمینه ای داشته اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: 28 درصد فوت شدگان، دارای فشار خون و 28 درصد دیابت و 27 درصد بیماری قلبی و عروقی داشته اند بنابراین افراد دارای بیماری زمینه ای باید بیشتر مراقبت کنند.

وی اظهار داشت: 50 درصد مبتلایان در شرق اهواز در مناطق باهنر، کوروش، زیتون کارمندی، فاز 2 پاداد، سپیدار، کوی پلیس، آخر آسفالت، پادادشهر، چهارراه زند، شریعتی و مهدیس و 50 درصد موارد غرب اهواز در مناطق گلستان، کیانپارس، پردیس، کیان شهر، کمپلوی غربی، بهارستان، کیان آباد، کوی علوی، کمپلوی شمالی و خشایار بوده است.

ابول نژادیان با اشاره به آخرین شرایط بخش درمان در پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در استان خوزستان شرح داد: یک هزار و 300 تخت عادی برای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده که اکنون 50 درصد ظرفیت این تخت ها اشغال است.

وی اضافه کرد: حدود 370 تخت ICU نیز اشغال است و با توجه به مراجعه بیماران بدحال تر در حال تلاش برای ایجاد ICUهای جدید هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تلاش می شود اکسیژن سازهای بیشتری نیز وارد مدار شوند تا خلوص اکسیژن پایین نیاید زیرا با بالا رفتن مصرف اکسیژن، ممکن است خلوص اکسیژن پایین بیاید.

وی شرح داد: همه باید تلاش کنند میزان بروز بیماری کاهش یابد؛ اگر میزان بروز بیماری کمتر نشود حتما با کمبود تخت بیمارستانی و ICU روبرو می شویم و در این شرایط ممکن است آسیب جدی به بیماران وارد شود.

ابول نژادیان در خصوص اقدامات انجام شده برای مدیریت بیماری، اظهار داشت: وظیفه ما آگاهی، آموزش و ارائه خدمات درمانی به مردم است. امیدواریم مقامات سیاسی استان خوزستان نیز به این جمع بندی برسند که برای برخی افراد از قوه قهریه استفاده شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ستاد ملی مقابله با کرونا برای افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند جریمه مشخص کرده است اما هنوز این کار عملیاتی نشده است. امیدواریم به جایی نرسیم که بخواهیم برای مدیریت کرونا از قوه قهریه استفاده کنیم. قطعاً اگر ستاد ملی مقابله با کرونا از قوه قهریه در این زمینه استفاده کند ما هم از قوه قهریه استفاده خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به نمونه گیری در مراکز 16 ساعته سلامت، گفت: مراکز 16 ساعته طبق پروتکل های وزارت بهداشت از گروه های هدف یعنی افراد پرخطر، با ریسک بالا و افراد بالای 60 سال نمونه گیری می کنند اما اگر گروه های دیگر نیز به مراکز 16 ساعته مراجعه کنند بر اساس علائم بالینی نیز قدرت تشخیص وجود دارد.

وی اضافه کرد: در اهواز پنج مرکز خصوصی مجوز انجام تست PCR را دارند اما در صورتی که افراد مشکوک به بیمارستان های مشخص نیز مراجعه کنند، در صورت نیاز تست برای آن ها انجام می شود. اکنون در اهواز علاوه بر بیمارستان رازی، بیمارستان امیرالمومنین(ع) و فاطمه الزهرا(س)، مشخص کرونا هستند.

ابول نژادیان با اشاره به علائم بالینی بیماری کووید - 19 گفت: تب، بدن درد، خستگی، کوفتگی، سردرد، سرفه و تنگی نفس از علائم بیماری هستند و اگر فردی این علائم را داشته باشد نخستین تشخیص برای آن ها کرونا است مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

وی شرح داد: در مراکز 16 ساعته سلامت، پزشکان عمومی و در بیمارستان ها پزشکان متخصص معاینه بیماران را انجام می دهند اما از هفته گذشته در زمینه راه اندازی مراکز تخصصی کووید - 19 با حضور پزشکان متخصص نیز اقدام کرده ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تزریق واکسن آنفلوآنزا به گروه های هدف، گفت: در صورتی که مجددا واکسن آنفلوآنزا وارد شود، در داروخانه توزیع می شود.

وی اضافه کرد: افرادی که بیماری زمینه ای ندارند نیازی به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند. افراد دارای نقص ایمنی، آسم متوسط تا شدید و بیماری های زمینه ای باید واکسن آنفلوپنزا را تزریق کنند بنابراین عموم جامعه و افرادی که سالم هستند باید اجازه دهند که این واکسن ها در دسترس این گروه قرار بگیرد.

ابول نژادیان اظهار داشت: طبق بررسی هایی که دانشگاه های معتبر دنیا انجام داده اند، 6 هفته تا 12 هفته آینده پرخطرترین زمان بروز کرونا است زیرا پیک آنفلوآنزا در آبان ماه رخ می دهد بنابراین یک و نیم تا سه ماه آینده پرخطرترین زمان بروز کرونا و احتمال ابتلای همزمان به آنفلوآنزا و کرونا است و از مردم می خواهیم در این مدت بیشتر رعایت کنند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، اضافه کرد: همچنین افرادی که علائم تنفسی مانند خس خس سینه، سرفه و آسم دارند یا در سال های قبل در پی باران های پاییزی دچار تنگی نفس شدند، داروهای خود را مصرف کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اعلام بیشترین مناطق درگیر با کرونا در خوزستان ، لزوم استفاده از قوه قهریه در مدیریت بیماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام بیشترین مناطق درگیر با کرونا در خوزستان ، لزوم استفاده از قوه قهریه در مدیریت بیماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید