افزایش شهر های قرمز و نارنجی و زنگ خطری جدی

به گزارش گفتگوی افروز، علی رغم هشدار ها و ابراز نگرانی های کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت درباره صعود مجدد کرونا، به ویژه نوع جهش یافته آن، تاکید بر شکننده بودن اوضاع کرونا در کشور و درخواست مبنی بر ایجاد ممنوعیت در مسافرت های نوروزی، اما سفر ها جز در شهر های نارنجی و قرمز آزاد است. این درحالی است که طبق اطلاعیه شماره 6 کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، هنوز چند روز از تعطیلات سپری نشده، شمار شهر های قرمز و نارنجی کرونایی رو به افزایش گذاشته است.

افزایش شهر های قرمز و نارنجی و زنگ خطری جدی

به گزارش ایسنا، کرونای انگلیسی با قدرت سرایت بیشتر و به گفته وزارت بهداشتی ها، با بیماری زایی شدیدتر در کشور در حال گردش است. از طرفی در روز های پایانی سال بازار خرید عید در شهر های مختلف داغ بود و متاسفانه در اواخر اسفند ماه نیز میزان رعایت پروتکل های بهداشتی رو به کاهش گذاشت. به طوری که سیما سادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت در روز 24 اسفند ماه 1399، از کاهش چشمگیر رعایت پروتکل ها در کشور خبر داده و گفته بود: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به 60.42 درصد رسیده که این میزان تقریبا همانند اوایل آبان ماه بوده و کمترین مقدار در چهار ماه گذشته است.

بر این اساس با افزایش رفت و آمد ها در آخرین روز های سال 1399، به نظر می رسید که باید در انتظار افزایش آمار بیماری در کشور بود. موضوعی که پیش از این بسیاری از متخصصان حوزه سلامت نسبت به آن هشدار داده و اعلام کرده بودند که در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و افزایش رفت و آمدها، خطر وقوع پیک جدیدی از بیماری در کشور وجود دارد.

مخالفت صریح وزارت بهداشت با سفر های نوروزی

در عین حال متاسفانه به رغم اصرار و ابراز نگرانی شدید وزارت بهداشت از گردش کرونای انگلیسی و شکننده بودن شرایط بیماری در کشور، سفر ها جز در شهر های قرمز و نارنجی ممنوع نشد. این در حالی است که متخصصان و کارشناسان وزارت بهداشت بار ها اعلام کردند که با توجه به گستره وسیع کشور و گوناگونی اقلیم، جابجایی افرادی که ممکن است ناقل بیماری بوده و حتی خودشان هم خبر نداشته باشند، بسیار خطرناک بوده و می تواند به هزینه گزاف از بین رفتن جان تعداد زیادی از هموطنان مان تمام شود.

درباره سفر های نوروزی علیرغم تضاد در قول و عمل برخی مسئولان، موضع وزارت بهداشت از روز نخست مشخص بود، وزیر بهداشت بار ها و بار ها صراحتا اعلام کرده بود که با سفر در نوروز مخالف است و از مردم خواست که حتی اگر تمام دروازه ها هم باز بود، سفر نروند. ما مطلقا موافق مسافرت نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود. زیرا اولا مولفه جدیدی به نام ویروس جهش یافته انگلیسی به مولفه های سهمگین قبلی اضافه شد.

عزیزان مطالعه کنند که این ویروس در کشور هایی مانند انگلیس، آلمان، ایتالیا و دیگر کشور های اروپایی چه قتل عامی کرد. الان بیش از یک ماه است که ویروس در کشور می چرخد و هنوز مرگ های دو رقمی و به ندرت روز هایی مرگ سه رقمی می بینید. فکر نکنید که نظام بهداشت و درمان انگلیس که 1860 مرگ را در یک روز ثبت کرد، نظام ضعیفی است. اتفاقا نظام بسیار محکمی است، اما آهنگ گرفتار کننده این ویروس به شدت بیشتر از گام هایی است که مقتدرترین نظام های بهداشتی و درمانی می توانند بردارند.

به گفته نمکی، سفر یعنی جمعیت سیال و به همین دلیل نمی توانیم استمرار و تشدید طرح محله محور و خانه به خانه را دنبال کنیم. زیرا جمعیت در سفر سیال است و در دسترس ما نیست و به همین دلیل در تشدید بیماریابی و جمع کردن بیماری در سراسر کشور، لطمه می خوریم. به همین دلیل موافق سفر نبودیم و مهلتی می خواستیم تا در این مهلت مانند سال قبل بتوانیم یک ماه بیماریابی را تشدید کرده و این ویروس جهش یافته را مانند ویروس ووهان زمین گیر کنیم.

در عین حال بسیاری از مقامات بهداشت و درمان کشور نیز هشدار داده بودند که در صورت عدم ممنوعیت سفر های نوروزی، خطر افزایش بار بیماری در کشور وجود دارد. خطری که هنوز چند روز از تعطیلات نوروزی نگذشته، گویا دارد خود را نشان می دهد. به طوری که طبق اطلاعیه شماره 6 کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در 30 اسفند ماه 1399، تعداد شهر های قرمز و نارنجی رو به افزایش گذاشته است.

باید توجه کرد که طبق اعلام وزارت بهداشتی ها در تاریخ 26 اسفند ماه 9 شهرستان کشور در شرایط قرمز و 31 شهرستان کشور در شرایط نارنجی بیماری کرونا قرار داشتند. این درحالیست که طبق اطلاعیه شماره 6 کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا که روز گذشته از سوی وزارت کشور منتشر شد، تعداد شهر های قرمز به 12 شهر و تعداد شهر های نارنجی به 39 شهر افزایش یافته است که می توانید این شهر ها را در لینک مشاهده کنید.

در تهران نیز روز گذشته فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران از نارنجی شدن دماوند و فیروزکوه خبر داده و گفته بود: در استان تهران شهر های دماوند و فیروزکوه در زمره شهر های نارنجی قرار گرفتند که بخشی از آن به دلیل افزایش ترددی است که در روز های اخیر شاهد بودیم. به نظر می رسد کماکان ابتلا استمرار دارد و با تغییر رنگ هایی که امروز در کشور رخ داده و در استان تهران، شاهد تغییر رنگ ها هستیم. بار ها اعلام کردیم که شرایط کرونا بسیار شکننده و ناپایدار است و مرتبا در حال تغییر است.

امروز در استان تهران شهر های دماوند و فیروزکوه در زمره شهر های نارنجی قرار گرفتند که بخشی از آن به دلیل افزایش ترددی است که در روز های اخیر شاهد بودیم. ممکن است الگو های شهری و کشوری مان در روز های آینده تغییر کند. امروز شکل گیری خوشه های جدید را در برخی استان های جنوبی همجوار خوزستان شاهد بودیم؛ بنابراین به نظر می رسد که تغییرات به گونه ای است که رنگ بندی تغییر می کند.

این موضوع زنگ خطری است که باید آن را جدی بگیریم؛ چراکه در غیر این صورت مجددا ممکن است با موج سهمگین بیماری روبرو شویم و دوباره با همان اشتباه گذشته یعنی عادی انگاری شرایط در زمان همه گیری کووید-19، کرونا به ما حمله ور شده، بیمارستان هایمان را پر کند و جان عزیزان و هموطنان مان را به خطر بیندازد.

باید بدانیم که کرونا هنوز تمام نشده و در کمین است تا در لحظه ای غفلت گرفتارمان کند و داغ بر دلمان بگذارد. در عین حال هنوز دیر نشده و می توان با کاهش رفت و آمد و ایجاد محدودیت های بیشتر در سفر های نوروزی کرونا را کنترل کرد تا جان های بیشتری به خطر نیفتد و داغ های بیشتری بر دل مان نماند.

منبع: فرارو

به "افزایش شهر های قرمز و نارنجی و زنگ خطری جدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شهر های قرمز و نارنجی و زنگ خطری جدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید