مهم ترین دستور العمل ها و اطلاعات جهانی درباره پوکی استخوان

به گزارش گفتگوی افروز، باربارا هانا گروفر من، یک مدافع مشهور و بین المللی تبلیغ زندگی سالم است که تمام استعداد، انرژی و معروفیت خود را برای ترویج زندگی سالم بویژه در خصوص پوکی استخوان و اهمیت داشتن استخوان های قوی در راستای یک زندگی سالم اختصاص داده است.

مهم ترین دستور العمل ها و اطلاعات جهانی درباره پوکی استخوان

او با حضور در رسانه های گروهی مانند تلویزیون و شبکه های رادیویی و سایر اشکال رسانه ای به عنوان نخستین سفیر سلامت استخوان در موسسه معتبر Bone Health & Osteoporosis Foundation که به اختصار BHOF نامیده می گردد، ماموریت ویژه ای برای خود تعریف نموده است که ایجاد انگیزه و آگاهی لازم در افراد برای ساختن استخوان های قوی و سالم است؛ به گونه ای که تا انتهای عمر هر کسی محکم و با دوام باقی بمانند.

باربارا علاوه بر فعالیت های رسانه ای خود با نوشتن کتاب پرفروشی به نام The Best of Everything After 50 مهم ترین پیغام های سلامت را برای افراد 50 سال به بالا در اختیار همگان قرار داده است که مهم ترین بخش آن ها مربوط به ترویج اهمیت سبک زندگی سالم برای جلوگیری از پوکی استخوان و نوع تغذیه و دریافت کلسیم کافی است.

مثال بالا فقط یکی از نمونه های بسیار شایع و گسترده ای است که در سال های گذشته از سوی کنشگران اجتماعی و بهداشتی جامعه دنیای برای توسعه هر چه بیشتر آگاهی درباره پوکی استخوان آغاز شده است.

علاوه بر این، سازمان های مردم نهاد (NGO) و تشکل های غیردولتی نقش عمده ای در این اطلاع رسانی برعهده گرفته اند و کوشش می نمایند با ایجاد پل ارتباطی بین موسسات تحقیقاتی و انتقال یافته های علمی به مردم این فرایند را بهینه سازی نمایند.

ماه می ماه آگاهی از پوکی استخوان

به همین دلیل، علاوه بر این که سازمان بهداشت دنیای (WHO) روز 20 اکتبر برابر با 28 مهر ماه را به عنوان روز دنیای پوکی استخوان نام گذاری نموده، مرکز کنترل بیماری های موسوم به CDC یک گام فراتر نهاده و ماه می را به عنوان ماه اطلاع رسانی درباره پوکی استخوان اعلام نموده است.

این مرکز در اهمیت این مسئله و لزوم آگاهی از عوارض و راه های پیشگیری از پوکی استخوان اعلام نموده است که هر سال در آمریکا یک میلیون استخوان به خاطر عدم آگاهی و سهل انگاری در تغذیه می شکند و بیش از 10 میلیون آمریکایی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر این بیماری قرار دارند.

بعلاوه به گفته این بنیاد، تخمین زده می گردد نیمی از آمریکایی های بالای 50 سال در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند.

علل و عوامل خطر پوکی استخوان

این مساله بسیاری از مردم را شگفت زده می نماید که بدانند استخوان نیز مانند پوست و مو یک بافت زنده است. این بدان معناست که استخوان نو در طول عمر جایگزین استخوان قدیمی می گردد و این امر باعث می گردد که استخوان قوی تر و متراکم تر گردد. با آغاز حدود 35 سالگی، بعضی از افراد در فراوری استخوان جایگزین به همان سرعتی که استخوان قدیمی خراب می گردد، مشکل دارند. برای افرادی که توده استخوانی قوی دارند، از بین رفتن تدریجی مواد معدنی از استخوان ها معمولاً مسئله ای ایجاد نمی نماید. با این حال، برای افرادی که قبلا توده استخوانی ضعیفی دارند، می تواند منجر به پوکی استخوان گردد.

مهم ترین مطالبی که باید درباره پوکی استخوان بدانیم

تقریبا مرور تمام ژورنال های پزشکی، نتایج تحقیقات و توصیه های بهداشتی و آموزشی به موارد مشخصی اشاره می نمایند که بد نیست در ادامه به طور لیست وار به این موارد اشاره گردد تا اطلاعات عمومی شهفرایندان و هموطنان نسبت به این بیماری و روش های پیشگیری ساده آن بیشتر گردد.

این اطلاعات به طور اجمالی شامل این موارد هستند که براساس اطلاعات ارائه شده به وسیله بنیاد ملی پوکی استخوان امریکا نقل می گردد:

 • سالخورده با پوکی استخوان مرتبط است.
 • مصرف الکل باعث پوکی استخوان می گردد.
 • بعضی از داروهای خاص در صورت تداوم مصرف باعث پوکی استخوان می شوند.
 • دیابت، بیماری کلیوی، اختلال تیروئید، و سایر مسائل سلامتی خاص، ممکن است به پوکی استخوان هم یاری کند.
 • چربی بیش از حد در اطراف شکم برای سلامت به طور کلی و سلامت استخوان ها مفید نیست.
 • سابقه خانوادگی در زمینه پوکی استخوان باید کنترل شده و به این مسئله توجه گردد.
 • دریافت ناکافی ویتامین D و کلسیم مهم ترین عامل و زمینه ایجاد پوکی استخوان است که در برترین حالت باید تا دهه سوم زندگی به طور مستمر مصرف گردد و سپس ادامه یابد.
 • شیوه زندگی ناسالم و کم تحرکی می تواند بر سلامت استخوان های شما تاثیر بگذارد.
 • سیگار کشیدن از رفتارهای پرخطر در زمینه سلامت استخوان هاست.
 • تیپ بدنی کم وزن یا با استخوان های کوچک به معنای ریسک استخوان های شنماینده است. استروژن
 • هورمونی ضروری برای ساخت استخوان ها در بدن زنان است که با رسیدن به سن یائسگی ترشح آن متوقف و تحلیل استخوانی آغاز می گردد.
 • مقدار کافی کلسیم مصرف کنید؛ محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست منبع خوبی از کلسیم هستند. شما همچنان می توانید آرد سویا، دانه های کنجد، لوبیای خشک، سبزیجات با برگ سبز تیره، کنسرو ساردین یا کنسرو ماهی آزاد را هم به عنوان منابع کلسیم در نظر داشته باشید. اما ساده ترین راه دریافت مقدار کافی کلسیم و ویتامین دی، گنجانیدن ماست غنی شده با این دو ماده است که در ایران محصول انحصاری کلسیویتا از برند کاله کاملا به این منظور فراوری شده است.
 • وزنتان را متعادل نگه دارید. همچنان که اشاره شد وزن کم و چاقی مفرط هر دو برای استخوان ها مضر بوده و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهند.

بی اطلاعی مردم دنیا از پوکی استخوان شگفت انگیز است

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که حتی بسیاری از مردم با اطلاع از این که استخوان نیز مانند پوست و مو یک بافت زنده است تعجب می نمایند.

هم ازین روست که کاتلین مورگان، استاد دپارتمان علوم بهداشت خانواده و جامعه در راتگرز، ضمن اشاره به این مسئله که عوامل خطر پوکی استخوان هم قابل پیش گیری و هم غیر قابل پیشگیری هستند، به عنوان عضو هیات اجرایی بنیاد ملی پوکی استخوان، از تمام متخصصین کشورهای دنیا می خواهد که هرچه سریع تر با پیوستن به یک کمپین دنیای، آگاهی مردم را نسبت به پوکی استخوان افزایش داده و برای پیشگیری از پوکی استخوان در جوامع خود دست به اقدام بزنند.

لزوم مشارکت همگانی

بنیاد سلامت استخوان و پوکی استخوان آمریکا BHOF که یکی دیگر از سازمان های بهداشتی پیشرو این کشور است. این بنیاد در زمینه پیشگیری از پوکی استخوان و شکستگی استخوان ها، و داشتن استخوان های قوی برای زندگی سالم و کاهش درد و رنج انسان به وسیله برنامه های آگاهی عمومی فعالیت می نماید. این بنیاد اعتقاد دارد که با یک برنامه همگانی اطلاع رسانی می توان در یکی دو دهه آینده گستره این بیماری را به مراتب کاهش داد.

فعالیت این بنیاد که با همکاری گسترده پزشکان به زمینه های آموزشی، حمایتی و پژوهشی اختصاص دارد و بزرگترین سازمان بهداشتی کشور آمریکاست، صرفاً به پوکی استخوان و سلامت استخوان اختصاص دارد.

منابع:

Break Free from Osteoporosis Building Awareness

https://b2n.ir/f13730

Osteoporosis Awareness

https://b2n.ir/r34369

MAY IS NATIONAL OSTEOPOROSIS MONTH

Awareness of osteoporosis and its relationship with calcaneus quantitative ultrasound in a large Chinese community population. The University of Montana

https://b2n.ir/p00835

Raising Awareness About Osteoporosis and Bone Health to Mark World Osteoporosis Day October 20

https://b2n.ir/w81152

Awareness of Osteoporosis among 368 Residents in China: A Cross-Sectional Study

https://b2n.ir/g04543

Osteoporosis Awareness Month 2022

https://b2n.ir/n85840

Dr. Cummings recognized for Practice-changing Osteoporosis Research

https://b2n.ir/k72306

Pathophysiology and treatment of osteoporosis: challenges for clinical practice in older people

https://b2n.ir/k83273

منبع: یک پزشک

به "مهم ترین دستور العمل ها و اطلاعات جهانی درباره پوکی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین دستور العمل ها و اطلاعات جهانی درباره پوکی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید