نرم افزاری که مناسب ترین آزمایشگاه پزشکی را پیدا می نماید

به گزارش گفتگوی افروز، محققان کشور در یک پژوهش کاربردی، پیروز به طراحی نرم افزاری شده اند که می تواند به راحتی اطلاعات مربوط به آزمایشگاه های تشخیص طبی مختلف را ارائه داده و مناسب ترین آن ها را پیشنهاد دهد.

نرم افزاری که مناسب ترین آزمایشگاه پزشکی را پیدا می نماید

از گذشته تا به امروز، صحبت از فناوری اطلاعات و تأثیر آن بر زندگی وجود داشته، تا جایی که امروزه دیگر زندگی بدون فناوری اطلاعات، کیفیت مدنظر را نخواهد داشت. پیشرفت ها درزمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تأثیر زیادی بر فرهنگ و جوامع بشری گذاشته است، به طوری که عده ای، فناوری اطلاعات را مهم ترین عامل در پیشرفت های قرن اخیر بیان نموده اند. امروزه فناوری اطلاعات، پایه و اساس توسعه انسانی در سازمان ها و جامعه است که از طریق مکانیسم های سخت افزاری و نرم افزاری در اختیار افراد و سازمان ها قرار گرفته و نقش عمده ای را در توسعه منابع انسانی ایفا می نماید.

با پیشرفت هایی که در چند دهه اخیر به اعتقاد متخصصان در زمینه فناوری اطلاعات اتفاق افتاده و نقش مؤثری که این علم در نظام مراقبت سلامت بازی می نماید، می توان گفت باعث افزایش سطح رفاه، امنیت و سرعت انجام کارها شده است. رایج ترین فناوری های ارتباطی که امروزه به صورت گسترده استفاده می شوند، فناوری های موبایلی و پرکاربردترین آن ها تلفن های همراه هستند. تلفن های همراه وسیله هایی هستند که می توان با استفاده از برنامه های کاربردی مختلف، آن ها را متناسب با احتیاج کاربر، شخصی سازی و استفاده کرد.

توجه ویژه به این موضوعات، گروهی از پژوهشگران کشور از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تربیت مدرس را برانگیخته تا در مورد آن پژوهشی کاربردی را انجام دهند. در این پژوهش، محققان به طراحی، اجرا و ارزیابی نرم افزاری پرداخته اند که می تواند برای افزایش آگاهی کاربران و تسهیل در شناسایی مناسب ترین مراکز ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

محققان برای این کار، ابتدا به انجام مطالعات کتابخانه ای، احتیاجسنجی و جمع آوری انواع داده های دانشی و شناسنامه ای پرداخته و سپس برنامه کاربردی مورد نظر را با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا طراحی و اجرا نمودند و سپس به ارزیابی آن پرداختند.

نتایج ارزیابی های فوق نشان داد فاکتورهایی که در احتیاجسنجی از اولویت برخوردار بودند به مقدار قابل توجهی موجب افزایش رضایتمندی کاربران شده و همچنین سهولت استفاده از خدمات آزمایشگاهی را مطابق با احتیاج کاربران فراهم کرد.

در این رابطه، رضا صفدری، استاد و محقق گروه مدیریت اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و دیگر همکارانش اظهار داشته اند: در این پژوهش، یک سیستم جامع از اطلاعات آزمایشگاهی و آزمایش های قابل انجام در کلیه آزمایشگاه های تهران ایجاد گشت. همچنین براساس فاکتورهایی نظیر دسترسی مکانی، انواع آزمایشگاه ها و انواع آزمایش ها سامانه ای طراحی شد که با استفاده از آن کاربران می توانند با سرعت بالا و جابه جایی کمتر، اطلاعات کافی و مطابق با احتیاجهای خود به مناسب ترین مراکز آزمایشگاهی دسترسی داشته باشند.

به گفته آن ها، ارزیابی این نرم افزار با استفاده از پرسش نامه محقق ساخته و مورد تأیید انجام شد و نتایج آنالیز پاسخ 11 نفر متخصص و 40 نفر کاربر عادی نشان داد که این نرم افزار از قابلیت های بسیار مناسبی برای یاری به عموم مردم برای پیدا کردن اطلاعات مورد احتیاجشان برخوردار است.

همچنین، نتایج حاصل از پژوهش فوق نشان داد که در صورت آنلاین بودن نرم افزار، می توان با تعریف سطح دسترسی برای کاربران اعم از متخصصان آزمایشگاهی، پزشکان، کاربران عادی و مدیران از سامانه پیاده سازی شده برای دستیابی به اهداف زیر استفاده کرد:

1) مدیران سیستم می توانند با پایش اطلاعات نرم افزار ازجمله میزان مراجعه کاربران به مراکز، نحوه پوشش بیمه ای نرم افزار، پزشکانی که بیماران را به این مراکز ارجاع می دهند، نحوه ارائه خدمات توسط مراکز آزمایشگاهی به کاربران و نظرات کاربران در رابطه با مراکز را به منظور درجه بندی این مراکز و ارائه امکانات و مجوزهای لازم، استخراج و تصمیم های مناسب تری را اتخاذ نمایند.

2) پزشکان می توانند با استفاده از این نرم افزار پروفایل سازمانی داشته باشند تا نتایج آزمایش های مربوط به بیمارانی که به آن مرکز مراجعه نموده اند، علاوه بر ارسال به پروفایل شخصی هر فرد به پزشک معالج وی نیز ارسال گردد. همچنین پزشکان و کادر درمانی اعم از پرسنل آزمایشگاه و دانشجویان می توانند با استفاده از اطلاعات دانشی موجود در نرم افزار، در صورت احتیاج، به عنوان دانشنامه استفاده نمایند.

3) مدیران آزمایشگاه ها نیز می توانند با بهره گیری از فضای رقابتی ایجادشده در ارائه خدمات بهتر به کاربران توسط نرم افزار، در جهت توسعه مراکز خودشان بهتر تصمیم گیری نمایند.

نتایج فوق در قالب مقاله ای علمی پژوهشی در مجله پیاورد سلامت متعلق به دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده اند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "نرم افزاری که مناسب ترین آزمایشگاه پزشکی را پیدا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرم افزاری که مناسب ترین آزمایشگاه پزشکی را پیدا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید