چرا سرما باعث درد مفاصل می گردد؟

به گزارش گفتگوی افروز، نمناک/احتمالا در زمستان این موضوع را تجربه نموده باشید که یک نوع سوزش و یا درد در روزهای سرد در مفاصل شما ایجاد می گردد. درد مفصل در فصل زمستان معمولاً در بیشتر افراد وجود دارد، افراد زیادی را هم دیده اید که از افزایش درد مفصل خود در ماه های سرد سال شکایت دارند؛ مخصوصاً اگر از مشکلاتی مثل آرتروز، درد مزمن یا آسیب دیدگی رنج ببرند این دردها در آنها رایج تر است.

چرا سرما باعث درد مفاصل می گردد؟

دلایل درد مفصلی در فصل زمستان را می توان مورد شناسایی قرار داد. مطالعات موجود نشان می دهد که عوامل روانی و همچنین سطح فعالیت های فیزیکی هم در این مورد نقش بسیار مهمی دارد. باید به تصویر کلی بدن خود نگاه کنید و یک ایده واضح تر داشته باشید که چرا رطوبت و سرما باعث درد بیشتر مفصل نسبت به قبل می گردد.

علت درد مفاصل در سرما و فصل زمستان

به زبان ساده اگر بخواهیم دلیل این ایجاد و افزایش درد را بازگو کنیم باید بگوییم بودن در محیط گرم، باعث آزاد شدن انرژی بیشتری شده و عضلات و عروق بدن بازتر میشوند و همین امر موجب افزایش سوخت و ساز و به دنبال آن تسکین و کاهش درد می گردد. علل دیگری هم در بروز این دردها دخیل هستند که شامل :

تغییرات موجود در فشار اتمسفریک

زمستان باعث تغییرات زیادی در جو و اتمسفر هوا می گردد و آن را می توانید در استخوان های خود، تاندون ها، عضلات، مفصل ها و بافت های بدن احساس کنید. و در نتیجه احساس شما در فصل سرد و مرطوب تغییر پیدا می نماید. این اثرات ممکن است باعث افزایش حساسیت در بدن تان گردد؛ مخصوصا اگر یک زخم کهنه و یا جدید در بدن شما وجود داشته باشد.

با مطالعات موجود در سال 2019 به این نتیجه رسیده اند که کاهش فشار بارومتریک که معمولاً در فصل زمستان اتفاق می افتد، می تواند درد و احساس نارضایتی را در بدن افزایش دهد. همچنین تغییرات موجود در فشار بارومتریک و تغییرات دمایی روی شدت درد، مخصوصاً در قسمت زانو برای افراد مبتلا به پوکی استخوان افزایش پیدا می نماید.

مفاصل شما نرمی فصل گرم را ندارند

مفاصل در قسمت لگن و زانو، پا، قوزک پا، دست و شانه ها دارای یک ماده روان ساز هستند که مفاصل را نرم می نمایند و باعث می گردد که حرکت نرمی در بدن خود داشته باشیم. زمانی که دمای هوا دچار تغییرات می گردد، میزان این مایع هم تغییر می نماید. دما و رطوبت پایین باعث می گردد که عضلات و مفصل ها خشک گردد و در نتیجه شنمایندگی در فصل زمستان بیشتر اتفاق می افتد و نسبت به فشار هم حساسیت بیشتری پیدا می کنید.

میزان استرس، اضطراب و افسردگی بیشتر است

زمانی که استرس داشته باشید، بدن شما تحت فشار بیشتری قرار می گیرد. تنش ها مخصوصاً در قسمت مفصل افزایش پیدا می نماید. زمستان پر استرس ترین زمان سال است. استرس معمولا برای همه افراد وجود دارد که علت آن هم می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی تعادل زندگی در فصل زمستان کمتر است، مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن مثل آرتروز هستند. چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک اشاره شده است درد روزانه ای که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی تجربه می کنید، می تواند ریشه در افسردگی شما داشته باشد و احساس کنید در شرایط سخت گیر افتاده اید که هرگز تمامی ندارد.

در خصوص درد مفصلی چه اقدامی انجام دهیم؟

تنها راه خلاص شدن از این درد ها، حرکت کردن است. اگر مدت زمان طولانی در یک موقعیت ثابت بمانید، مثلاً مدت زمان طولانی بنشینید، دراز بکشید یا حتی بایستید، مفاصل شما سفت می گردد. حرکت کردن شاید در وهله اول دردناک و ناراحت نماینده باشد اما این موضوع کاملاً طبیعی است و در طول زمان بهبود پیدا خواهد نمود.

اصلاً منظور ما این نیست که یک دفعه از جا بلند شوید و خیلی تند راه بروید، بلکه همه کارها را آهسته انجام دهید. چند حرکت آرام مانند خم کردن و صاف کردن زانو ها و آرنج دست، شانه، قوزک پا، چرخش مچ، باز و بسته کردن دست ها و غیره را انتخاب کنید و آن ها را به آرامی انجام دهید.

زمانی که بدن شما حرکت کند، ناراحتی های اولیه به زودی بهبود پیدا می نمایند و به حالت عادی برمی شد. همچنین می توانید دوش آب داغ بگیرید یا از پتوهای گرم بهره ببرید که به تسکین درد شما یاری می نماید. گرم کردن بدن به طور منظم برای مفاصل خوب است. اگر بدن خود را فعال نگه دارید نیز مفاصل شما در فصل زمستان در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

منبع: همگردی

به "چرا سرما باعث درد مفاصل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرما باعث درد مفاصل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید