چین مدعی ساخت اولین موتور جت دنیا با سوخت نفت سفید شد

به گزارش گفتگوی افروز، چین مدعی است اولین موتور دنیا با سوخت نفت سفید(Kerosene) می تواند جت ها را تا 9 برابر سرعت صوت به پیش ببرد. این موتور انفجاری فراصوت، در اوایل امسال آزمایش شد.

چین مدعی ساخت اولین موتور جت دنیا با سوخت نفت سفید شد

به گزارش آی ای، محققان چینی ادعا می نمایند که اولین موتور موج انفجار مافوق صوت دنیا(worlds first hypersonic detonation wave engine) را ساخته اند که می تواند یک هواپیما را با سرعت 9 ماخ(9 برابر سرعت صوت) با استفاده از سوخت مقرون به صرفه قیمت جت به حرکت درآورد.

روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست(SCMP) روز آدینه گزارش داد که این موتور انفجاری مورب چندین آزمایش موفقیت آمیز زمینی را در تونل شوک مافوق صوت JF-12 پکن انجام داد.

محققان گفتند: هیچ نتیجه آزمایشی برای موتورهای انفجاری مافوق صوت نفت سفید هوانوردی قبلا منتشر نشده بود.

تیم آزمایش نماینده این موتور که نیروی رانش را با موجی از انفجارها فراوری می نماید، به وسیله لیو یونفنگ(Liu Yunfeng) مهندس ارشد مؤسسه مکانیک آموزشگاه علوم چین رهبری شد.

در مقایسه با سایر موتورهای مافوق صوت مانند اسکرم جت(scramjet)، یک موتور انفجاری می تواند موثرتر و با قدرت بیشتری کار کند.

اسکرم جت(Scram Jet) که نام آنها از واژه supersonic combustion ramjet گرفته شده است، به معنای احتراق در سرعت مافوق صوت است. این گونه موتورها در سرعت های مافوق صوت به کار می روند و طرز کار آنها بسیار مشابه موتورهای رم جت(Ramjet) با تغییراتی می باشد.

انفجارهای متوالی به وسیله موج انفجار به راه می افتد. این انفجارها تقریباً سریع اتفاق می افتند و انرژی بسیار بیشتری نسبت به احتراق سنتی با همان میزان سوخت به خصوص در سرعت های فراتر از هشت ماخ آزاد می نمایند.

موتورهای انفجاری به وسیله دانشمندان در سراسر دنیا ساخته شده است. با این حال، آنها معمولاً از سوخت هیدروژنی استفاده می نمایند که گرانقیمت است.

سوخت جتی معروف به RP-3 که اغلب در فرودگاه های چین یافت می گردد، موتور یونفنگ را تامین می نماید.

یونفنگ گفت: اگرچه مفهوم استفاده از سوخت جت برای به حرکت درآوردن پروازهای مافوق صوت سال هاست که مطرح شده است، اما منفجر کردن آن آسان نیست.

دانشمندان با مشکلاتی روبرو شده اند زیرا مشتعل شدن نفت سفید در هوای گرم و متحرک سخت است.

طبق شبیه سازی های کامپیوتری، موتوری که با نفت سفید کار می نماید، به محفظه انفجاری احتیاج دارد که 10 برابر بیشتر از موتوری که با هیدروژن کار می نماید، باشد.

طبق گفته تیم تحقیقاتی، دارا بودن طول اضافی برای بیشتر هواپیماهای مافوق صوت غیرعملی خواهد بود زیرا در توسعه این هواپیماها هر میلی متر اهمیت دارد.

با این حال، محققان چینی دریافتند که یک اصلاح ساده یعنی اضافه کردن یک برآمدگی کوچک به میزان ناخن به سطح ورودی هوای موتور می تواند احتراق نفت سفید را در عین حفظ یک محفظه فشرده، تسهیل کند.

DF-17 و YJ-21 دو موشک مافوق صوت هستند که چین توسعه داده است و می تواند به سازه یا کشتی در حال حرکت حمله کند و در عین حال از دید بیشتر سیستم های دفاع هوایی در امان باشد.

دولت چین امیدوار است با توسعه ناوگانی از هواپیماها که می توانند مسافران را در هر نقطه از دنیا در عرض چند ساعت برسانند، کاربردهایی را در بخش عمران فناوری مافوق صوت کشف کند.

با این حال، دانشمندان و مهندسانی که روی این فناوری کار می نمایند می گویند که کاهش هزینه های ساخت و ساز و عملیاتی هنوز یک مشکل مهم است.

منبع: انتخاب

به "چین مدعی ساخت اولین موتور جت دنیا با سوخت نفت سفید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین مدعی ساخت اولین موتور جت دنیا با سوخت نفت سفید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید