کار تولیدکنندگان جنس های تقلبی و کپی سخت شد، این برچسب مانع کپی غیرقانونی می گردد

به گزارش گفتگوی افروز، ایرنا نوشت: محققان روشی برای چاپ یک برچسب مغناطیسی مخفی طراحی نموده اند که مانع کپی غیرقانونی کالاها و قطعات می گردد.

کار تولیدکنندگان جنس های تقلبی و کپی سخت شد، این برچسب مانع کپی غیرقانونی می گردد

کسب اطمینان از اینکه کالاها و قطعات فراوریشده به طور غیرقانونی کپی و با کالاهای تقلبی جایگزین نشده باشد، یکی از دغدغه های صنایع فراوریی و دفاعی در سراسر دنیا است. طراحی یک راه چاره بالقوه ممکن است تأثیرات و کاربردهای گسترده در زمینه های مختلف از تقویت ایمپلنت های زیست پزشکی گرفته تا حفاظت از دارایی های دفاع ملی داشته باشد.

محققان دانشگاه تگزاس اِی اَند اِم در آمریکا، روشی برای چاپ یک برچسب مغناطیسی مخفی طراحی نموده اند که در سخت افزار فراوری شده در فرایند ساخت قطعه با اطلاعات احراز هویت کدگذاری می گردد. این فرایند تحول آفرین این پتانسیل را دارد که با استفاده از این برچسب های مغناطیسی پنهان که به عنوان شناسه های دائمی و منحصربه فرد عمل می نمایند، به جای برچسب های فیزیکی مانند بارکد یا رمزینه پاسخ سریع (کیوآر کد)، شناسایی کالاهای تقلبی را آسان تر نمایند.

تضمین امنیت و احراز هویت اطمینان بخش در فراوری، با سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری آمریکا در زمینه فراوری، یک نگرانی ملی مهم است.

یکی از پژوهشگران گفت: مسئله این است که وقتی فکر ساخت دستگاه یا قطعه ای به فکر می رسد، کپی کردن و حتی ساختن آن با قیمت بسیار مقرون به صرفه تر و حتی با کیفیتی پایین تر برای دیگران بسیار آسان است. گاهی اوقات آن ها حتی همان نام تجاری کالای من را انتخاب می نمایند؛ پس چگونه می توان مطمئن شد که کالا ساخت چه کسی است؟ برچسب مغناطیسی به ما فرصت و ابزاری تازه می دهد تا مطمئن شویم که می توانیم از صنایع دفاعی و فراوریی خود محافظت کنیم.

محققان از چاپ سه بعدی برای جاسازی این برچسب های مغناطیسی در زیر سطح سخت افزار فولادی غیرمغناطیسی استفاده کردند. از دیگر کاربردهای این روش می توان از قابلیت ردیابی، کنترل کیفیت و موارد دیگر نام برد که تا حد زیادی به صنعتی بستگی دارد که در آن استفاده می گردد.

هنگامی که برچسب مغناطیسی در یک کالای غیرمغناطیسی جاسازی گردد، می توان آن را با استفاده از یک دستگاه حسگر مغناطیسی مانند تلفن هوشمند خواند. اگر کاربر، دستگاه حسگر مغناطیسی را در نزدیکی مکان صحیح روی محصول نگه دارد، می تواند به اطلاعات معین شده دسترسی پیدا کند. روش های دیگری نیز برای چاپ اطلاعات وجود دارد که به تجهیزاتی پیچیده و پرهزینه نیازمند است و این مانع استفاده از آن ها به شمار می رود.

به گفته محققان، روش های مختلف برای تغییر موضعی خواص فلزات در طول فرایند ساخت به کار گرفته شده است تا بتوان اطلاعات درون قطعه را کدگذاری کرد. این اولین بار است که از خواص مغناطیسی مواد به این روش استفاده می گردد تا اطلاعات در یک بخش غیرمغناطیسی، به ویژه برای چاپ سه بعدی فلزات وارد گردد.

مراحل بعدی این پژوهش، شامل ایجاد روشی ایمن تر برای خواندن اطلاعات، احتمالاً به وسیله اجرای یک احراز هویت دوگانه فیزیکی برای بازکردن قفل دسترسی به برچسب مغناطیسی است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کار تولیدکنندگان جنس های تقلبی و کپی سخت شد، این برچسب مانع کپی غیرقانونی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار تولیدکنندگان جنس های تقلبی و کپی سخت شد، این برچسب مانع کپی غیرقانونی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید