آگریپینا؛ زنی که راستا امپراتوری روم را تغییر داد

به گزارش گفتگوی افروز، همه ما نام امپراتور های دودمان ژولیو کلودین را می دانیم؛ از آگوستوس تا کالیگولا و نرون، اما شاید نام زنانی که در پیروزی (یا شکست) این امپراتوری ها نقش داشتند را کمتر کسی شنیده باشد.

آگریپینا؛ زنی که راستا امپراتوری روم را تغییر داد

قدرتمندترین این زنان آگریپینای جوان بوده است.

این امپراتریس قدرتمند رومی که بین سال 15 تا 59 قبل از میلاد زندگی می نموده زندگی خارق العاده ای داشته است. بخوانید که آگریپینای جوان چطور به قدرت رسید و چطور آن را از دست داد.

1. او در دوران سه امپراتور، مرکز ثقل قدرت بود

آگریپینای جوان زن بسیار قدرتمندی در دوران امپراتوری سه تن از اولین امپراتوران روم بوده است. او خواهر امپراتور کالیگولا، همسر کلودیوس و مادر نرون بود. هر یک از آن ها او را مهم ترین زن امپراتوری خود به شمار می آوردند و او از این موقعیت برای رسیدن و در اختیار داشتن قدرت استفاده می کرد.

2. آگریپینا فرستاده خدایان بود

جد آگریپینا اولین امپراتور روم آگوستوس بود. وقتی آگوستوس درگذشت مردم روم باستان او را به حد پرستش گرامی داشتند و به افتخار او معبدی بنا کردند. رومی ها به روال همیشگی به معبد او قربانیانی تقدیم می کردند. در سال 50 قبل از میلاد، آگریپینا تنها بازمانده آگوستوس بود و براین باور بود که گویی خون خدایان در رگ هایش جریان دارد.

3. اولین زنی بود که نامش روی سکه ها ضرب شد

در امپراتوری روم باستان سکه ها ابزار تبلیغی مهمی بودند. اوایل دوران امپراتوری کالیگولا، آگریپینا اولین زنی بود که در دوران حیات تصویرش همراه با دو خواهر دیگرش روی سکه ها ضرب شد. در دوران حکمرانی او به عنوان همسر کلودیوس هم اولین زنی بود که تصویرش به جای پشت سکه در روی سکه و کنار امپراتور ضرب شد.

4. او کوشش کرد برادرش را سرنگون کند

هر چند کالیگولا به او و خواهرانش افتخارات زیادی اعطا نموده بود، اما امپراتور هولناکی بود و اولین امپراتوری بود که به دست نگهبانان خودش کشته شد. پیش از مرگ، بسیاری کوشش کردند او را سرنگون نمایند از جمله آگریپینا و نامزدش. هنوز در حال نقشه کشیدن بودند که گیر افتادند و آگریپینا برای تنبیه به جزیره کوچکی تبعید شد. نامزدش اعدام شد و آگریپینا نجات پیدا کرد.

5. آگریپینا با عمویش ازدواج کرد

پس از کشته شدن کالیگولا، آگریپینا به روم بازگشت جایی که عمویش در آن به امپراتوری رسیده بود. کلودیوس برادر عظیم تر پدرش بود و این مایه شگفتی همه بود که آگریپینا با او ازدواج کند. به ناچار مجلس قانون گذاری را وادار کردند تا قانون ازدواج با محارم را تغییر دهد. تاریخ نگاران و سخن چینان آن موقع بر این اعتقاد بودند که آگریپینا عموی خود را گول زد، چون بلافاصله خودش قدرتمند ترین امپراتریسی شد که رومی ها تا آن موقع دیده بودند.

بقایای میدان مرکزی یا فروم روم باستان

6. در دوران امپراتور کلودیوس، شریک او بود

نرون سعی کرد با چپ کردن قایق مادرش او را غرق کند، ولی آگریپینا شناگر قابلی بود و نجات پیدا کرد.

آگریپینا امپراتریسی بود که رومی ها از همه بیشتر او را در انظار عمومی می دیدند. او روی تختی همانند کلودیوس و در کنار او می نشست و مانند سیاستمداران رفتار می کرد که باعث حیرت رومی ها می شد، چون در آن موقع زنان حق نداشتند در سیاست دخالت نمایند. در یکی از این رویداد های عمومی، او شنل نظامی طلایی پوشیده بود تا قدرت و بی اعتنایی خود را به سنت ها نشان دهد.

7. او شهر خودش را بنا کرد

یکی از چشمگیرترین کار های او به عنوان امپراتریس رومی بنا کردن شهری در محل تولدش بود. این شهر کولونیا کلودیا آرا آگریپیننسیوم نامیده می شد و به کلونی مشهور شد. امروز این شهر چهارمین شهر عظیم و پر جمعیت آلمان است و ریشه های رومی خود را در نامش حفظ نموده است: کلن.

نرون، پسر آگریپینا. به دستور او مادرش کشته شد

8. او (احتمالا) همسر خود را با قارچ سمی کشت

پس از گذشت چهار سال آگریپینا و کلودیوس حوصله شان از هم سر رفت. بنا بر منابع باقی مانده، کلودیوس از تصمیم خود در خصوص محروم کردن پسرش بریتانیکوس از ولیعهدی به نفع نرون پشیمان شده بود و آگریپینا هم نگران بود که اگر نرون امپراتور بعدی نشود او موقعیت و قدرتش را از دست بدهد. این منابع می گویند آگریپینا یک مسموم نماینده حرفه ای استخدام کرد و همسرش را با قارچی که به طرز خاصی خوشمزه به نظر می رسید، مسموم کرد. از آنجا که هیچ شواهدی باقی نمانده است که کلادیوس به مرگ طبیعی مرده باشد پس حتماً آگریپینا او را کشته است.

9. عزت و احترام استثنایی

آگریپینا، چون مادر نرون بود خیلی به او احترام می گذاشتند. رومی ها به طور سنتی خود را از خانواده پدری می دانستند و به ندرت نامی از مادر خود می آوردند، اما نرون کتیبه هایی نوشت که در آن ها ذکر شده بود او پسر آگریپینا است. او اولین و تنها زنی بود که از طرف امپراتور اینطور عزت و احترام می دید.

10. کوشش فراوان برای قتل مادر

آگریپینا نرون را به امپراتوری رساند، اما او پسر قدر شناسی نبود. نرون او را وادار می کرد که به نقش سنتی خود یعنی مادری بازگردد. از او می خواست در خانه بماند و لباس های زیبا بپوشد، اما آگریپینا می خواست حکومت کند.

بعد از بدترین دعوایی که باهم کردند، نرون دریافت که تنها راه برای این که هر کاری دلش می خواهد بکند این است که مادرش را بکشد. اول خواست او را مسموم کند، اما او هر روز پادزهر می خورد. سپس به قول سوئتونیوس، زندگی نامه نویس نرون، سعی کرد سقف اتاق خواب مادرش را در خواب بر سر او خراب کند، اما مادرش از ماجرا بو برد.

بعد از آن خواست با واژگون کردن قایقی که با آن به دریاچه می رفت او را بکشد، اما مادرش شناگر قابلی بود و نجات یافت. پایان تصمیم گرفت با چاقو او را بکشد و پس از اینکه او را کشت ادعا کند که مادرش قصد داشته او را بکشد.

پایان نگهبانی در حمام آگریپینا را آنقدر چاقو زد تا مرد.

منبع: فرارو

به "آگریپینا؛ زنی که راستا امپراتوری روم را تغییر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آگریپینا؛ زنی که راستا امپراتوری روم را تغییر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید