آیا چاره کمبود پرستار در بیمارستان های گیلان اضافه کار های اجباری است!

به گزارش گفتگوی افروز، جامعه اسلامی دانشجویان علوم پزشکی گیلان در بیانیه ای گفت: آقایان برای کمبود پرستار در گیلان چه چاره اندیشیده اد؟ آیا چاره معضل کمبود پرستار در بیمارستان ها، اضافه کار های اجباری سنگین است!

آیا چاره کمبود پرستار در بیمارستان های گیلان اضافه کار های اجباری است!

به گزارش خبرنگار گفتگوی افروز، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بیانیه ای خواستار به کارگیری نیرو های متخصص در زمینه پیشگیری از بیماری های واگیر و غیر واگیر و فرهنگ سازی سبک زندگی سالم به منظور کاهش مراجعات به بیمارستان ها و کاهش هزینه ها و بار کاری پرسنل به خصوص پرستاران شد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

استاندار محترم گیلان

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

و نمایندگان مردم شریف گیلان در مجلس

در واپسین روز های سال 98 که سالی سراسر حادثه و غم برای ملت شریف ایران بود، به سر می بریم و در این روزها، چنگ در گریبان ویروس نوشکفته دردسرساز چینی هستیم، ویروسی که اگر در بدو کشف آن در ایران، پیشگیری، قرنطینه و اصول استاندارد اعمال می شد قطعا اکنون بیش از 4000 مبتلا به این بیماری نداشتیم و این مسئله به عنوان یک بحران، مطرح نمی شد.

عدم فرهنگ سازی و سازماندهی، عدم وجود زیرساخت های کافی، کمبود تجهیزات و نیروی انسانی و راس تمام این مشکل ها که عدم کفایت در مدیریت بحران و بیمارستان هاست از عوامل زمینه ساز شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور است.

با این حال، جامعه پزشکی که به یاری و لطف خداوند همواره در خدمتگزاری مردم پای کار بوده و هست کماکان با قدرت در خط اول مبارزه با این ویروس واقع شده است هرچند که بار ها با طرح هایی از قبیل: طرح تحول سلامت در حق آن ها کم لطفی شده است.

در این میان جامعه پرستاری ایران و به خصوص گیلان بیش از سایر رشته های علوم پزشکی از این ناکارآمدی ها ضربه خورده است و هم اکنون نیز به علت کمبود امکانات برای جلوگیری از سرایت ویروس، برای سومین بار سوگوار همکاران گیلانی خود که به کرونا ویروس مبتلا شده اند، شده است.

بار ها در گیلان توسط مقام های مختلف به کمبود پرستار در بیمارستان ها اشاره شده و در آخرین مصاحبه این کمبود، حدود 900 پرستار، تخمین زده شده است؛ اما سوال اینجاست که آقایان برای این کمبود چه چاره اندیشیده اند؟ آیا چاره معضل کمبود پرستار در بیمارستان ها، اضافه کار های اجباری سنگینی است که سلامت و بنای خانواده پرستاران را به خطر می اندازد و هزینه بسیار ناچیز آن پس از ماه ها واریز می شود؟ یا کلید این مشکل، استفاده از دانشجویان پرستاری با حقوق ساعتی 5000 تومان است که در مقایسه با برخی رشته ها بسیار ناچیز است و انگیزه دانشجویان برای کار کردن در این رشته را به صفر می رساند؟

آیا منطقی است که بخشی در بیمارستان رازی با حداقل 24 بیمار، فقط 2 تا 3 پرستار داشته باشد در حالی که استاندارد ها اجازه حضور یک پرستار بر بالین حداکثر 5 بیمار را می دهد؟

در این روز ها که ویروس کرونا، سایه بر سرزمین ما افکنده و تعدادی از کارکنان بیمارستان که سوگند خدمت به مردم یاد کرده اند به علت کمبود تجهیزات محافظتی سر از کار باز می زنند، باز هم پرستاران هستند که در خط مقدم قرار گرفته و جان در کف با کمترین تجهیزات به مبارزه با این بیماری پرداخته اند و تنها تشویق برای آن ها این است که در اولویت استخدام قرار بگیرند! کدام استخدام؟! سلسله مراتبی که برای جبران حداقل 900 پرسنل پرستاری فقط 80 نفر را استخدام می کند؟

کمبود پرستار در استان گیلان، معضلی دیرینه است که توجه و تلاش جدی مسئولان استانی و کشوری را می طلبد در حالی که تمام توجهات بر ساخت ICU ها و بیمارستان ها متمرکز شده است.

با این وجود این تفاسیر، جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواستار به کارگیری نیرو های متخصص در زمینه پیشگیری از بیماری های واگیر و غیر واگیر و فرهنگ سازی سبک زندگی سالم به منظور کاهش مراجعات به بیمارستان ها و کاهش هزینه ها و بار کاری پرسنل به خصوص پرستاران.

توجه ویژه مسئولان استانی و کشوری در زمینه کمبود تجهیزات و کمبود نیرو در بحران حال حاضر و توجه به سلامت خانواده پرستاران حاضر بر بالین بیماران مبتلا به کرونا.

تاکید بر جایگاه و حقوق پرستاران در بیمارستان بر اساس شرح وظایف تعریف شده برای آنان.

تلاش در جهت افزایش ظرفیت استخدام پرستاران و سایر کادر بهداشتی در گیلان می باشد؛ امید است با تلاش در این راستا و تحقق این اهداف، شاهد دستیابی جامعه پرستاری به حقوق و جایگاه مناسب این قشر باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آیا چاره کمبود پرستار در بیمارستان های گیلان اضافه کار های اجباری است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا چاره کمبود پرستار در بیمارستان های گیلان اضافه کار های اجباری است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید