بارش برف و باران در 30 استان، 22 استان کولاک می گردد

به گزارش گفتگوی افروز، خبرنگاران: سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع سیلاب، کولاک برف، آب گرفتگی معابر و مسیل ها از بارش برف و باران در 30 استان کشور اطلاع داد.

بارش برف و باران در 30 استان، 22 استان کولاک می گردد

به گزارش تسنیم، بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سامانه بارشی طی 24 ساعت آینده در بیشتر منطقه ها کشور به جز سیستان و بلوچستان فعال است. در جنوب و جنوب غرب کشور رگبار باران، وزش باد شدید موقتی، گاهی رعدوبرق و در منطقه ها سردسیر و ارتفاعات بارش برف روی می دهد.

شدت بارش ها برای استان های واقع در دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی و استان های خوزستان، فارس و بوشهر است.

فردا یکشنبه در استان های واقع در غرب، مرکز، شرق، شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی و دامنه های البرز و روز دوشنبه در استان های ساحلی دریای خزر، شمال شرق، هرمزگان و جنوبی کرمان و سیستان و بلوچستان بارش پراکنده همراه با وزش باد ادامه خواهد داشت.

روز سه شنبه در بخش هایی از غرب، جنوب غرب، جنوب، جنوب شرق، سواحل دریای خزر و دامنه های البرز مرکزی بارش پیش بینی می گردد. روز چهارشنبه بارش ها در جنوب غرب، غرب، جنوب، جنوب شرق، مرکز و بعضی منطقه ها شرق کشور ادامه خواهد داشت.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف و باران

منطقه اثر: قزوین، البرز، تهران، مرکزی و قم.

اثر مخاطره: آب گرفتگی معابر عمومی، بارش برف همراه با لغزندگی جاده ها و معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری، اختلال در ترددهای داخل شهری، اختلال در فعالیت های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها.

توصیه: آمادگی ناوگان حمل ونقل و راهداری ها، عدم تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، آمادگی سازمان های مربوطه همانند شهرداری ها و راهداری ها، پرهیز از رفت وآمدهای غیرضروری در سطح شهرها و سفرهای بین شهری.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران و برف، کولاک، پدیده مه، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

شنبه 1401/10/03: کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، قم، سمنان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، یزد، خراسان رضوی، شمال استان های کرمان و خراسان جنوبی.

یکشنبه 1401/10/04: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، اختلال در تردد، احتمال ریزش سنگ در جاده های کوهستانی، احتمال تأخیر در پرواز، احتمال تنش دمایی در باغات و مزارع، افت فشار گاز، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و احتمال آب گرفتگی محلی و محدود در معابر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی به هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، آمادگی شهرداری و سازمان های امدادی برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در جاده ها، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف انرژی به ویژه گاز.

توصیف سامانه: رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و مواج شدن دریا

زمان انتها: شنبه 1401/10/03

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی تا 1.5 تا 2.5 متر

منطقه اثر:

آدینه 1401/10/02: شمال خلیج فارس، در استان های خوزستان و بوشهر.

شنبه 1401/10/03: خلیج فارس و تنگه هرمز، در استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددها و فعالیت های دریایی خلیج فارس، خطر غرق شدن شناورها به ویژه شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی، خطر غرق شدن شناگران، خطر خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحلی.

توصیه: خودداری از ترددهای دریایی به ویژه تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، ممنوعیت شنا، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت احتمالی.

منبع: توریسم آنلاین

به "بارش برف و باران در 30 استان، 22 استان کولاک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش برف و باران در 30 استان، 22 استان کولاک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید