بیابان لوت بزودی ثبت جهانی می گردد

به گزارش گفتگوی افروز، چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از بیستم تا سی ام تیرماه در استانبول ترکیه برگزار می گردد و احتمالا در روزهای پنجشنبه، آدینه و شنبه (24 تا 26 تیر) به آنالیز پرونده های 9 اثر طبیعی، 16 اثر فرهنگی و چهار سایت طبیعی- فرهنگی می پردازد. بعلاوه شرایط حفاظت 108 سایت ثبت شده در لیست جهانی و 48 پرونده میراث در خطر در این چند روز مورد آنالیز قرار می گیرند.

بیابان لوت بزودی ثبت جهانی می گردد

ایران نیز در این میان پرونده بیابان لوت را برای نخستین بار در حوزه میراث طبیعی و پرونده زنجیره ای یازده قنات ایرانی را در حوزه میراث فرهنگی روی میز یونسکو قرار می دهد.

اشکالات یونسکو به دو پرونده ایران

محمدحسن طالبیان درباره اشکالاتی که به پرونده بیابان های لوت و قنات های ایران وارد شده می گوید:

به پرونده بیابان لوت اشکال جزئی گرفتند که طبیعی است و ما در این جلسات حضور پیدا می کنیم تا توضیحات لازم را مانند پرونده های سال های قبل ارائه کنیم، اما در خصوص پرونده قنات ها اشکال مدنظر به عرصه و حریم برمی گردد که به نظرم ارزیاب به علت پیچیدگی موضوع، گزارش روشن و دقیقی از شرایط عرصه و حرایم نتوانسته است به ایکوموس ارائه دهد و ما باید با حضور در اجلاس توضیحات لازم را ارائه کنیم.

وی در خصوص اشکالات وارده به پرونده بیابان لوت اظهار کرد که سه سازمان منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری در این پرونده همکاری دارند و بیشترین تمرکز آن ها روی چگونگی هماهنگی این سه سازمان است. ما یک برنامه مدیریتی نوشتیم که باید سازمان ها در خصوص آن توافق می کردند. این توافق بین سطوح کارشناسی بوده است اما یونسکو خواهان توافقات در رأس هرم مدیریتی است، سند این توافق مدیریتی آماده شده که ما همراه خود به استانبول خواهیم برد.

بیابان لوت 10 درصد از خاک کشور را در برگرفته و در محدوده سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است. ایران تابه حال 19 اثر تاریخی را در لیست جهانی یونسکو به ثبت رسانده است، بیابان لوت نخستین اثری است که قرار است در لیست میراث طبیعی جهانی ثبت گردد. به گفته محمد حسن طالبیان بزرگ ترین پرونده ثبت جهانی ایران تا به امروز پرونده بیابان لوت است. این پرونده از آن جهت خاص است که محدوده بیابان لوت بسیار گسترده است. عرصه اثر 22 هزار کیلومتر مربع و حریم آن 17 هزار کیلومتر مربع یعنی حدود 40 هزار کیلومتر مربع مساحت عرصه و حریم این اثر طبیعی است.

بعلاوه در این اجلاس 11 قنات ایرانی دارای فنّاوری متفاوت و با قدمت بیش از 2500 تا 200 سال در 6 استان،خراسان رضوی،خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان در قالب پرونده قنات ایران به یونسکو جهت ثبت جهانی ارائه می گردد

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "بیابان لوت بزودی ثبت جهانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیابان لوت بزودی ثبت جهانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید