تعلل وزارت جهاد در صدور گواهی غیر تراریخته سیب خبرنگاران

به گزارش گفتگوی افروز، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: یک ماه است هند اعلام نموده ایران برای صادرات سیب باید گواهی غیر تراریخته بودن محصول ارائه کند، اما طی این مدت وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدامی ننموده است.

تعلل وزارت جهاد در صدور گواهی غیر تراریخته سیب خبرنگاران

به گزارش گروه مالی گفتگوی افروز، سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در باره اینکه سیب کاران منطقه ارومیه از نبودن صادرات و ماندن محصول فراوریی در دستشان گلایه دارند، گفت: صادرات سیب ایران به هند فعلا به دلیل اینکه وزارت جهاد نتوانسته گواهی غیر تراریخته بودن این محصول را ارائه کند متوقف است.

وی اضافه کرد: طرف های هندی که مشتری بسیار خوب سیب قرمز ما هستند اعلام نموده اند از اول ماه مارس هیچ محموله ای را در صورت نداشتن گواهی غیر تراریخته نمی پذیرند.

واردات سیب هند از آمریکا متوقف شد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه هند به تازگی واردات سیب از آمریکا را متوقف نموده گفت: فرصت خوبی برای ایران فراهم شده که صادرات خود را به هند افزایش دهند.

این مسئول گفت: دفتر سلامت وزارت جهاد کشاورزی>وزارت جهاد کشاورزی همچنان می گوید در انتظار دستور وزیر است تا در این مورد اقدام کند.

ظرفیت صادرات 500 هزار تن سیب به هند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: تا به امروز 150 هزار تن صادرات سیب به هند اجرا شده و تا 500 هزار تن هم امکان صادرات وجود دارد.

وی مشکل دیگر صادرات را کرایه های حمل مطرح نمود که از 1500 دلار به 4000 دلار برای حمل از بندر عباس به بنادر هند رسیده و کسی هم نظارتی نمی کند.

به گفته نورانی، یک میلیون و 200 هزارتن سیب در سردخانه های کشور وجود دارد که بخشی از این ها برای میوه شب عید مردم عرضه خواهد شد، اما احتیاج است 500 هزار تن سیب برای تعادل بازار صادر گردد.

فراوری 3.5 میلیون تن سیب در کشور

وی با بیان اینکه سال جاری فراوری سیب کشور خوب بوده گفت: 3.5 میلیون تن سیب در کشور فراوری شده که 500 تا 700 هزار تن در بخش صنعتی استفاده می گردد و حدود یک میلیو ن هم احتیاج کشور است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اضافه کرد: سیب در عمده فروشی ها 7 تا 11 هزار تومان به فروش می رود، اما در برابر قیمت های بالایی که در مغازه های سطح شهر به فروش می رود تعزیرات حکومتی باید رسیدگی نمایند.

لازم به ذکر است سیب کاران منطقه ارومیه بار ها به وضع نابسامان بازار سیب و نبودن امکان صادرات گلایه نموده و از سیاست ها دو وزارتخانه انتقاد نموده اند.

پیگیری ها از وزارت جهاد کشاورزی درباره گلایه سیب کاران ارومیه ومشکلات آن ها هنوز به نتیجه نرسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تعلل وزارت جهاد در صدور گواهی غیر تراریخته سیب خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعلل وزارت جهاد در صدور گواهی غیر تراریخته سیب خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید