خاتمه کشف شد؛ رابطه سرما و سرماخوردگی!

به گزارش گفتگوی افروز، زومیت نوشت: مطالعه ای تازه ممکن است دلیل زیستی این مسئله را پیدا نموده باشد که چرا در زمستان بیشتر به بیماری های تنفسی دچار می شویم.

خاتمه کشف شد؛ رابطه سرما و سرماخوردگی!

طبق نتایج این مطالعه، به نظر می رسد که هوای سرد به پاسخ ایمنی که در بینی رخ می دهد، آسیب می زند. دکتر زارا پاتل، استاد بیماری های گوش و گلو و بینی و جراحی سروگردن در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت: اولین باری است که شرح زیستی و مولکولی درباره یکی از عوامل پاسخ ایمنی ذاتی خود داریم که به نظر می رسد در هوای سردتر محدود می گردد.

درواقع، طبق مطالعه ای که روز سه شنبه در مجله The Journal of Allergy and Clinical Immunology منتشر شد، کاهش دمای درون بینی تا 5 درجه سانتی گراد، حدود 50 درصد از سلول های مبارزه نماینده با ویروس ها و باکتری ها را در سوراخ های بینی نابود می نماید.

از قلم نیاندازید که این مطالعات آزمایشگاهی هستند؛ یعنی اگرچه از بافت انسانی در آزمایشگاه برای مطالعه این پاسخ ایمنی استفاده می نماید، مطالعه ای نیست که روی بینی واقعی انسان اجرا شده باشد. در بیشتر مواقع اما نه همواره، یافته های مطالعات درون آزمایشگاهی در مطالعات درون تنی تأیید می گردد.

لانه زنبور

بلیر و تیمش با همکاری منصور امیجی، رئیس گروه علوم دارویی در دانشگاه نورت ایسترن در بوستون، برای درک این موضوع مطالعه ای انجام دادند. پژوهشگران کشف کردند که بخش جلوِ بینی خیلی زودتر از اینکه ته بینی از وجود میکروب باخبر گردد، مهاجم را تشخیص می دهد. در آن نقطه، سلول های پوشاننده بینی فوراً آغاز به ایجاد نسخه های ساده از خودشان می نمایند که وزیکول های خارج سلولی نامیده می شوند.

وزیکول های خارج سلولی نمی توانند مانند سلول ها تقسیم شوند؛ اما مانند نسخه های کوچکی از سلول ها هستند که به طورخاص برای جست وجو و کشتن این ویروس ها طراحی شده اند. وزیکول های خارج سلولی مانند طعمه عمل می نمایند؛ بنابراین، اکنون زمانی که ویروسی را تنفس کنید، ویروس به جای چسبیدن به خودِ سلول ها، به این طعمه ها متصل می گردد.

سپس، وزیکول های مذکور را سلول ها به مخاط بینی منتشر می نمایند و در آن جا میکروب های مهاجم را پیش از رسیدن به مقصد و تکثیرشدن، متوقف می نمایند.

این یکی از بخش های سیستم ایمنی است که به بدن اجازه می دهد تا پیش از نفوذ ویروس ها و باکتری ها به بدن ، با آن ها مبارزه کند. پس از اینکه این وزیکول ها فراوری و در ترشحات بینی منتشر شدند، میلیاردها وزیکول در اطراف میکروب های مهاجم جمع می شوند. مثل اتفاقی است که وقتی به لانه زنبور ضربه می زنید، پیش می آید. ممکن است چند زنبور را ببینید که در اطراف پرواز می نمایند؛ اما وقتی به لانه آن ها ضربه بزنید، همه زنبورها از لانه بیرون می آیند تا قبل از اینکه مهاجم وارد لانه آن ها گردد، به آن حمله نمایند. بدن نیز به همین طریق این ویروس های استنشاق شده را پاک سازی می نماید تا نتوانند وارد سلول ها شوند.

افزایش چشمگیر قدرت ایمنی بدن

مطالعه تازه نشان داد که وقتی بینی با حمله روبرو می گردد، فراوری وزیکول های خارج سلولی را تا 160 درصد افزایش می دهد. تفاوت های دیگری نیز وجود داشت: وزیکول های خارج سلولی نسبت به سلول های اصلی، گیرنده های بسیار بیشتری روی سطح خود داشتند. این امر موجب افزایش توانایی مهار ویروس به وسیله میلیاردها وزیکول خارج سلولی در بینی می گردد.

سلول های بدن از نوعی عامل کُشنده ویروسی به نام ریزآران ای (MicroRNA) نیز برخوردار هستند که به میکروب های مهاجم حمله می نمایند. مطالعه نشان داد که وزیکول های خارج سلولی در بینی درمقایسه با سلول های عادی 13 برابر توالی ریزآران ای بیشتری دارند. بنابراین، بینی با چند اَبَرقدرت اضافی وارد نبرد با میکروب ها می گردد.

حال وقتی که هوا سرد باشد، چه اتفاقی برای این مزیت ها می افتد؟ برای پی بردن به این موضوع چهار شرکت نماینده مطالعه را به مدت 15 دقیقه درمعرض دمای 4/4 درجه سانتی گراد قرار دادند و سپس شرایط درون حفره بینی آن ها را ارزیابی کردند.

وقتی درمعرض هوای سرد قرار می گیرید، دمای درون بینی شما می تواند تا 9 درجه فارنهایت (منفی 13 درجه سانتی گراد) کاهش یابد. همین امر برای اینکه عملاً هر سه مزیت ایمنی بینی از بین بروند، کافی است. درواقع همین میزان سرما در نوک بینی کافی بود تا حدود 42 درصد از وزیکول های خارج سلولی از مبارزه کنار بروند. به طورمشابه، تقریباً نیمی از ریزآران ای ها کشنده را درون هر وزیکول دارید و می تواند تعداد گیرنده ها روی هر وزیکول تا 70 درصد کاهش یابد و چسبندگی آن ها را بسیار کمتر کند.

این امر با توانایی شما برای مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوانزا و کووید 19 چه می نماید؟ این مسئله توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت های تنفسی را به نصف کاهش می دهد. هرچه بتوانید محیط درون بینی خود را گرم تر نگه دارید، مکانیسم دفاعی ایمنی ذاتی بهتر می تواند کار کند. این شاید علت دیگری برای زدن ماسک باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "خاتمه کشف شد؛ رابطه سرما و سرماخوردگی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه کشف شد؛ رابطه سرما و سرماخوردگی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید