شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است

به گزارش گفتگوی افروز، اغلب افراد معمولا قبل از پختن غذا اقدام به شستن تمام مواد غذایی می نمایند، در حالی که شستن بعضی مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است و عوارضی به همراه دارد.

شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است

حتما می دانید که شستن بعضی از مواد غذایی قبل از پخته شدن لازم است و از مسمومیت غذایی جلوگیری می نماید اما شاید تا به حال نمی دانستید که بعضی از مواد غذایی هستند که قبل از پخت هرگز نباید شسته شوند، البته داخل سینک ظرفشویی. گفتگوی افروز در این مطلب به موضوع شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است می پردازد.

قارچ

قارچ یک ماده جاذب قوی است و بعد از خیس شدن به راحتی خشک نمی گردد. اگر قرار باشد که این مواد را قبل از پخته شدن بشویید، آب زیادی وارد آن ها می گردد و طعم غذا را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر احساس می کنید که قارچ ها کمی کثیف هستند، با یک عدد دستمال تمیز روی آن ها را پاک کنید و کمی تکان دهید تا گرد و غبار روی آن ها بیرون بریزد اما زیر آب شیر نشویید.

سالاد و سبزیجات بسته بندی شده

اگر برچسب روی بسته بندی کاهوها نوشته شده است که این ها قبلا شسته شده اند، پس بهتر است اعتماد کنید و هم زمان و هم آب بیشتری ذخیره کنید و از شستن آن ها اجتناب کنید. سبزیجاتی که از قبل شسته شده اند، به میزان کافی با آب و مواد ضدعفونی کننده ترکیب شده اند. در نتیجه لازم نیست که شما دوباره آن ها را بشویید اما اگر دوست ندارید که این گونه عمل کنید، بهتر است که سبزیجات غیربسته بندی را بخرید و هر وقت خواستید آن ها را بشویید.

تخم مرغ

تخم مرغ هایی که کاملا اسکراب شده و تمیز هستند را به دقت آنالیز کنید. اگر تخم مرغی خریده اید که هیچ اثری از آلودگی و لک روی پوست آن دیده نمی گردد، مطمئن باشید آن ها قبلا شسته شده اند در چنین حالتی لازم نیست دوباره آن ها را شست وشو دهید. البته این موضوع برای همه تخم مرغ ها صدق نمی نماید.

پاستا

بعضی از افراد عادت دارند قبل از پخت پاستا آن را زیر شیر آب می شویند اما شستن پاستا باعث می گردد نشاسته آن از بین برود. این نشاسته عاملی برای خوش طعم شدن و افزایش خاصیت پاستا است. پس بهتر است که آن را زیر آب شست وشو ندهید.

مرغ

شاید تا به حال اینگونه فکر نمی کردید. اما معمولا توصیه می گردد که گوشت پاک شده مرغ را در زیر آب شست وشو ندهید. شستن مرغ خام داخل سینک ظرفشویی باعث پراکنده شدن باکتری ها در کل آشپزخانه می گردد و حتی ممکن است این باکتری ها روی سطوح کابینت آشپزخانه هم بنشینند. در نتیجه احتمال مسمومیت غذایی افزایش پیدا می نماید. اگر تصمیم به شستن مرغ دارید بهتر است آن را در شرایط کنترل شده بشویید، به عنوان مثال می توانید آن را در حیاط یا فضایی به دور از آشپزخانه شست وشو دهید. این قانون برای بعضی دیگر از گوشت ها مانند: ماهی خام، گوشت قرمز و گوشت بوقلمون نیز صدق می نماید. اگر به فواید مواد غذایی علاقه مند هستید مطلب فواید و خواص سیرابی که باید بدانید را بخوانید.

نکته مهم

حتما با خود می گویید مگر می گردد این مواد غذایی را بدون شستن مصرف کرد؟ بله درست است با توجه به اهمیت بهداشت در روال طبخ و آماده سازی غذا در میان ما ایرانی ها به هیچ وجه نمی گردد مواد غذایی مثل مرغ را بدون شست وشو استفاده کرد. این متن در واقع نتیجه تحقیقی علمی است و صرفا برای افزایش آگاهی شما منتشر شده است تا بیشتر درباره بعضی نکات اطلاعات کسب کنید. نتیجه گیری که می توان از این متن کرد این است که ما نباید این مواد غذایی را داخل سینک ظرفشویی و به نوعی فضای آشپزخانه بشوییم. باکتری های موجود در آن ها به سطوح کابینت و ظرفشویی منتقل شده و در نتیجه مواد غذایی دیگر را آلوده می سازند. بهتر است یا فضای مناسبی برای این کار اختصاص دهیم یا بعد از شست وشوی این مواد غذایی، محیط را با دقت پاکسازی کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مطلب وقوع سکته قلبی را یک ماه زودتر بفهمید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید