پیگیری مرگ 170 فوک خزری به وسیله وزارت خارجه

به گزارش گفتگوی افروز، مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چندی پیش لاشه 170 فوک خزری به ساحل آمد که به وسیله وزارت امور خارجه در حال مذاکره با روسیه هستیم تا علت تلف شدن این تعداد فوک را به صورت رسمی دریافت کنیم.

پیگیری مرگ 170 فوک خزری به وسیله وزارت خارجه

به گزارش ایرنا، داود میرشکار با اشاره به اینکه چند سالی است شاهد مرگ و میر تعداد زیادی فوک خزری هستیم، اضافه کرد: اخیرا نیز لاشه 170 فوک به ساحل آمده است که در حال پیگیری علت مرگ فوک ها و به مذاکره با روسیه به وسیله وزارت امور خارجه هستیم، در واقع به وسیله وزارت امور خارجه موضوع را پیگیری و با روسیه مکاتبه می کنیم تا علل و دلایل این اتفاق را به صورت رسمی دریافت کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که روسیه پاسخ مناسب را سریع تر ارائه دهد.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از تدوین برنامه اقدام ملی برای حفاظت از فوک خزری که گونه ای در معرض انقراض است، اطلاع داد.

وی با تاکید بر اینکه هدف از تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از فوک خزری، این است که اقدامات مربوط به حفاظت از این گونه در معرض انقراض به صورت یکپارچه در کشور صورت گیرد، گفت: در صدد هستیم تا از موازی کاری بین ارگان ها و سازمان های مردم نهاد خودداری کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه اقدام ملی با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری و کوشش سازمان های مردم نهاد و همه ارگان های ذیربط انجام می گردد، اضافه کرد: فوک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر محسوب می گردد و این گونه در سال های اخیر به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص چالش های موجود بر شرایط زندگی فوک خزری، گفت: متاسفانه در دریای خزر با چالش هایی مانند فعالیت های صید و صیادی، ورود آلاینده های خشکی به دریا، ورود عوامل بیماری زا به ویژه بیماری ویروسی، شکار فوک خزری در شمال دریای خزر، کاهش سطح یخ و تردد یخ شکن ها در مناطقی که فوک های خزری زادآوری می نمایند و دوران نوزادی را می گذرانند، نداشتن سواحل حفاظت شده برای ساحل گذرانی فوک خزری و عدم شناخت صیادان از اهمیت این گونه روبرو هستیم.

میرشکار همچنین با تاکید بر کوشش سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی در راستای توانمند سازی سازمان های مردم نهاد برای فوک خزری در معرض خطر انقراض، توضیح داد: یک مرکزی به نام مرکز امداد و نجات فوک خزری نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح منطقه ای فعال است و اعم فعالیت های آن انجام هماهنگی های منطقه ای برای حفاظت از فوک خزری است.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی برای جامعه هدف متفاوت ازجمله دانش آموزان، کارشناسان، مدیران، ارگان های نظامی و انتظامی و ایجاد معیشت جایگزین برای حفاظت از فوک خزری و توانمندسازی بانوان خانه دار که در حوزه خزر هستند، در دستور کار واقع شده است.

در آمار سال 2006، تعداد فوک های خزری 100 هزار برآورد شده بود، اما گفته می گردد که از ابتدای قرن بیستم جمعیت این گونه کاهش 90 درصدی داشته و اکنون در معرض انقراض است، فوک های خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر هستند و در تعادل اکولوژیک و سلامت اکوسیستم نقش بسزایی دارند.

منبع: فرارو

به "پیگیری مرگ 170 فوک خزری به وسیله وزارت خارجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری مرگ 170 فوک خزری به وسیله وزارت خارجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید