چرا بهتر است هر روز کنجد بخوریم؟

به گزارش گفتگوی افروز، دانه های کنجد سرشار از پروتئین هستند. یک قاشق سوپخوری کنجد معادل حدود 9 گرم کنجد، 160 گرم پروتئین دارد که به سلامت استخوان ها، عضلات و بافت های بدن یاری می نماید و به این علت در دوران رشد توصیه می گردد.

چرا بهتر است هر روز کنجد بخوریم؟

به گزارش سلامت، اندازه فراوان کلسیم دیگر مزیت کنجد است؛ یک قاشق سوپخوری کنجد حدود 88 میلی گرم کلسیم دارد و بخش مهمی از احتیاج روزانه بدن به این ماده معدنی را تامین می نماید. احتیاج روزانه بدن به کلسیم در نوجوانان 1300 میلی گرم است که در دوران بزرگسالی به 100میلی گرم و پس از 50 سالگی در بانوان به 1200 میلی گرم می رسد.

کنجد بعلاوه سرشار از ویتامین های گروه B است و به علت اینکه بدن قادر به ذخیره سازی این ویتامین ها نیست، باید به طور منظم مصرف گردد. ویتامین های گروه B در رشد سلولی و فراوری گلبول های قرمز نقش دارند. ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان عالی به اندازه فراوان در کنجد وجود دارد. این ویتامین از سیستم ایمنی محافظت می نماید و با اتساع عروق در حفظ سلامت فلب نقش دارد و مانع از تشکیل لخته های خونی می گردد.

محافظت از سلامت قلب

کنجد حاوی چربی های غیراشباع است که برای حفظ سلامت قلب ضروری هستند. مصرف متعادل این چربی ها خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد، زیرا سطح کلسترول بد خون کم می گردد. البته به علت وجود کلسیم و منیزیم، مصرف کنجد به کاهش فشار خون و حفظ سلامت عروق خونی نیز یاری می نماید.

مفید برای استخوان ها و یک ضدالتهاب قوی

کنجد حاوی ترکیباتی به نام لیگنان است که خواص آنتی اکسیدانی دارد. فیتواستروژن ها که نوعی از لیگنان ها هستند در کاهش خطر پوکی استخوان، علائم یائسگی و سرطان سینه نقش دارند. بعلاوه مطالعات نشان می دهد ترکیب دیگری به نام سِسامول در کنجد نیز خواص آنتی اکسیدانی و ضدپیری دارد و در مقابله با التهابات، فشار خون و سرطان موثر است.

منبع: فرارو

به "چرا بهتر است هر روز کنجد بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بهتر است هر روز کنجد بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید