چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

به گزارش گفتگوی افروز، آخرین آمار منتشر شده از ثبت دامنه در مرکز ثبت دامنه کشوری حاکی است که تا به امروز یک میلیون و 520 هزار و 17 دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده که پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین دامنه فعال را دارد.

چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

به گزارش ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب سایت به وسیله آن قابل دستیابی بوده و به طور کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می کنید. پسوند های مجاز و معتبر در واقع پسوند هایی هستند که به وسیله کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوند ها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوند های متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و بعلاوه در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.

در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به شمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه بعلاوه آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.

مرکز ثبت دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info که در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی کشور ها باز است، بسیار گسترده باشد که برآورد آماری دقیق از آن ها کمی مشکل گردد، اما مرکز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.

چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟

اما طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه های فارسی در کشور تا به امروز یک میلیون و 520 هزار و 17 دامنه ثبت شده است و از بین پسوند های ثبت شده فارسی، پسوند ir با یک میلیون و 511 هزار رو 759 دامنه فعال در صدر واقع شده است. درواقع بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ به طوری که از میان دیگر پسوند های فارسی، هر کدام کمتر از 5000 دامنه را ثبت نموده اند.

دامنه هایی که بیشتر از هزار مورد ثبت شده دارند، co.ir با 4225 مورد، دامنه ایران با 1509 مورد و دامنه ac.ir با 1176 دامنه فعال هستند. بعلاوه دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آن ها ثبت شده است. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آن ها ثبت شده است. دامنه id.ir با 680 مورد، دامنه org.ir با 229 مورد، دامنه sch.ir با 221 مورد و دامنه gov.ir با 191 مورد نیز در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با 27 دامنه فعال است.

منبع: فرارو

به "چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید