ییلاق ماهنشان از زیباترین منطقه ها زنجان

به گزارش گفتگوی افروز، روستای علم کندی و منطقه قارقالان یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی ماهنشان به تعداد می رود. روستای علم کندی در شهرستان ماهنشان در هفته گردشگری با کسب بالاترین امتیاز در سال 99 به نام برترین روستای گردشگرپذیر انتخاب شد. منطقه قارقالان در روستای علم کندی از توابع شهرستان ماهنشان که یک طبیعت بکر و همیشه بهاری و آرام با کوه ها و دامنه های سرسبز و برفی که دارد چشم هر بیننده ای را خیره خود می کند.

ییلاق ماهنشان از زیباترین منطقه ها زنجان

همان طور که از نام این منطقه کوهستانی آشکار است. (قارقالان در ترکی به معنای جایی است که در آن برف دائمی وجود دارد) به خاطر ارتفاع زیاد (تقریباً 3هزار متری) بیش از نیمی از سال در آن برف وجود دارد و مملو از برف هایی است که به صورت یخچال در این منطقه مانده اند. در اینجا بهار با آب شدن برف ها در خردادماه آغاز می شود و در اوایل تابستان منطقه را زیبا می کند. ییلاقات علم کندی از آثار ثبت شده است. قارقالان سرزمین ریواس هم به تعداد می رود.

در قارقالان بهار در اواخر اردیبهشت آغاز می شود و در اواخر بهار و در اوایل تابستان منطقه، چشم انداز ها بسیار زیبایی را می سازد؛ که چشم هر بیننده را به سوی خود جلب می کند. جهت روستای علم کندی تا پای کوه قارقالان جزو زیباترین و بکرترین منطقه ها استان زنجان است. جویبارها و سرسبزی خاص این جهت، بسیار آرامش بخش و مناسب برای پیاده روی است. غارهایی با ارتفاع نامعلوم، چشمه هایی با آب سرد و شیرین از چشم انداز ها زیبای این جهت است.

قارقالان مراتع فوق العاده ای برای دام ها در فصل تابستان است و به خاطر همین غنای مراتع، محصولات لبنی عالی دارد به خاطر همین مراتعش، هرساله تابستان ها چندین روستا از روستاهای شهرستان های ماهنشان، هشترود و میانه (مانند روستاهای انجمن، رجعین، طوق و…) برای چرای دام هایشان به اینجا می آیند و تابستان را در اینجا می مانند در واقع این روستاها، زندگی نیمه کوچ نشینی دارند و برخی از آن ها 20 روز در راهند تا به قارقالان برسند. هر یک از این روستاها سهمیه ای ازنظر تعداد دام هایش دارد چند هزار دام در تابستان در این منطقه ها به چرا مشغول اند و چوپانانی که بانواهای سنتی خودصدای دل نشینی را در منطقه سر می دهند که گوش انسان خسته از مدرنیسم را به آرامش دعوت می کند در ییلاق چوپانان پشم قوچ و میش بزرگ تر از یک سال را در اواخر بهار و پاییز می چینند و پشم چینی بره یک بار در سال و یک با هم در مرداد ماه است. پشم پاییزه به علت تحرک و چرای مناسب گوسفندان در ییلاق زبر و کلفت است و آن را برای تهیه پوشاک چوپان، تشک و لباس های گرم به کار می برند.

جهت علم کندی تا پای کوه جزء زیباترین منطقه های است که در استان زنجان می توان دید. جویبارها و چشمه های فراوان، جهتی مملو از گل و گیاه و انواع گیاهان دارویی مانند کاکوتی، چای کوهی (توکلیجه) گل پر، پونه و بیش از همه ریواس های بزرگ و خوشمزه. اینجا سرزمین ریواس ها است. گیاهی به نام سوی، شبیه شاخه درخت که پوستش را می کنند و می خورند و به همین علت نام سوی (پوستش را بکن) به آن داده اند هم برایمان تازگی دارد. مردمان سرزمین کردنشین که از پشت قارقالان برای چیدن همین گل و گیاه آمده اند در این جهت زیاد دیده می شوند.

طبیعت زیبای این منطقه در اواخر بهار و اوایل تابستان بسیار دیدنی است. در این زمان رویش گیاهان آغاز می شود. آب شدن برف ها و صدای پرندگان و کلا منظر طبیعی به چشم می خورد. توصیه ما بهترین زمان برای این سفر به این منطقه در فصل های بهار و تابستان هست. ضمناًً اهالی روستا هرساله در تابستان جشن ییلاقی برگزار می کنند. وجود رودخانه و چمنزارهای اطراف این منطقه یکی از بهترین چشم انداز ها را برای عکاسی به وجود آورده است. در حقیقت آتلیه ای طبیعی برای علاقه مندان به عکاسی است.

از نظر آب و هوایی دارای آب وهوای سرد کوهستانی با تابستان های معتدل و خنک و زمستان های سرد و یخبندان است که جاذبه های متعددی را برای گردشگری به خصوص در فصل زمستان در خود جا داده و همواره مردم را از استان های هم جوار به این شهرستان می کشاند. کوهنوردی، عکاسی، پیاده روی در مراتع سرسبز، تماشای چشم انداز ها زیبا، شب نشینی دور آتش و… از جمله فعالیت هایی است که شما می توانید در سفر به این منطقه انجام دهید. به منظور اقامت در این منطقه شما می توانید از کلبه ها و اقامتگاه های محلی استفاده کنید و یا در دل طبیعت کمپ برگزار کنید و شب را در هوای خنک این ییلاق به صبح برسانید.

منبع: گردشبان

به "ییلاق ماهنشان از زیباترین منطقه ها زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ییلاق ماهنشان از زیباترین منطقه ها زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید