تمام پروانه های دنیا از اینجا آمده اند!

به گزارش گفتگوی افروز، دانشمندان نشان داده اند که پروانه ها چگونه تکامل یافته و دنیا را در شجره نامه ای گسترده تسخیر نموده اند.

تمام پروانه های دنیا از اینجا آمده اند!

تینا مزدکی- دانشمندان با زحمت بزرگ ترین شجره نامه پروانه ای دنیا را ساختند و کشف کردند که اولین پروانه ها 100 میلیون سال پیش در آمریکای مرکزی و شمالی کنونی تکامل یافته اند. در این زمان، ابرقاره پانگه آ در حال تجزیه بود و آمریکای شمالی به وسیله دریاچه ای که شرق و غرب را از هم جدا می کرد به دو قسمت تقسیم شد. پروانه ها از سمت غربی این قطعه از قاره منشاء می گیرند.

در حال حاضر تخمین زده می گردد که 20000 گونه پروانه وجود دارد، و آنها در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شوند. اگرچه دانشمندان می دانستند پروانه ها چه زمانی به وجود آمده اند، اما هنوز درباره منطقه ای که از آن پدید آمده اند و اولین رژیم غذایی آنها مطمئن نیستند.

تیمی از دانشمندان به سرپرستی آکیتو کاواهارا، متصدی پروانه ها در موزه تاریخ طبیعی فلوریدا، شجره نامه تازه زندگی پروانه های شناخته شده را با توالی یابی 391 ژن از نزدیک به 2300 گونه پروانه از 90 درصد کشورها که نماینده 992 کشور هستند، ساختند.

محققان داده ها را از چندین منبع در یک پایگاه داده واحد در دسترس عموم جمع آوری کردند. آنها از 11 فسیل پروانه های کمیاب به عنوان استاندارد استفاده کردند تا مطمئن شوند که نقاط انشعاب شجره نامه آنها با دوره زمانی انشعاب نشان داده شده به وسیله فسیل ها مطابقت دارد. کاواهارا در بیانیه ای گفت:این سخت ترین مطالعه ای است که تا به حال بخشی از آن بوده ام، و برای تکمیل آن کوشش گسترده ای از سوی مردم سراسر دنیا لازم بوده است.

این یافته ها که در 15 می منتشر شد، نشان داد که پروانه ها حدود 101.4 میلیون سال پیش از اجداد شب پره های گیاه خوار پدید آمده اند. در این تحقیقات آمده بود که اولین پروانه ها در اواسط کرتاسه قرار دارند و هم دوره دایناسورها هستند.

پس از تکامل، پروانه ها به آمریکای جنوبی کنونی مهاجرت کردند. سپس بعضی به قطب جنوب مهاجرت کردند که در آن موقع بسیار گرمتر بود و هنوز به استرالیا متصل بود. زمانی که آنها به لبه شمالی استرالیا رسیده بودند، این دو خشکی از هم جدا شدند، فرآیندی که حدود 85 میلیون سال پیش شروع شد.

سپس پروانه ها از پل برینگ لند، پل زمینی که زمانی بین روسیه و آمریکای شمالی وجود داشت گذشتند و 75 تا 60 میلیون سال پیش به جایی که روسیه امروزی است رسیدند. سپس به آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه و شاخ آفریقا توسعه یافتند. آنها حتی حدود 60 میلیون سال پیش به جزیره منزوی هند رسیدند. با کمال تعجب، به دلایل ناشناخته، توسعه پروانه ها در لبه خاورمیانه به مدت 45 میلیون سال متوقف شد و پایان در حدود 45 تا 30 میلیون سال پیش به اروپا توسعه یافت. کواهارا گفت که این مکث در تعداد کم گونه های پروانه در اروپا امروز در مقایسه با سایر نقاط دنیا منعکس شده است.

تجزیه و تحلیل 31456 گونه از گیاهان میزبان پروانه نشان داد که اولین پروانه ها از گیاهانی از خانواده حبوبات تغذیه می کردند. حبوبات تقریباً در هر زیست بوم یافت می شوند و بیشتر آنها فاقد مواد شیمیایی دفاعی قوی در برابر تغذیه حشرات هستند. دانشمندان بر این باورند که این ویژگی ها ممکن است باعث گردد پروانه ها میلیون ها سال از رژیم غذایی حبوبات پیروی نمایند.

امروزه، پروانه ها برای خوردن سایر خانواده های گیاهی متنوع شده اند، اما بیشتر آنها به یک خانواده گیاهی تمایل دارد. حدود دو سوم گونه های موجود از یک خانواده گیاهی، عمدتا خانواده گندم و خانواده حبوبات تغذیه می نمایند. جالب اینجاست که تازهترین جد مشترک حبوبات حدود 98 میلیون سال سن دارد که تا حد زیادی با منشا پروانه ها مطابقت دارد.

پاملا سولتیس، یکی از نویسندگان موزه فلوریدا، می گوید:تکامل پروانه ها و گیاهان گلدار از زمان پیدایش اولیه به طور اجتناب ناپذیری در هم تنیده شده است، و رابطه نزدیک بین آنها منجر به رویدادهای متنوع قابل توجهی در هر دو دودمان شده است.

منبع: livescience

227323

منبع: خبرآنلاین

به "تمام پروانه های دنیا از اینجا آمده اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام پروانه های دنیا از اینجا آمده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید