خطر خفاش های ناقلِ بیماری، بیخ گوش انسان

به گزارش گفتگوی افروز، تهران (پانا) - براساس یک مطالعه نو، تغییر کاربری زمین ها در قاره آسیا، شرایط زیستی مساعدی را برای خفاش های ناقل ویروس کرونا ایجاد نموده است.

خطر خفاش های ناقلِ بیماری، بیخ گوش انسان

به گزارش ایسنا، این مطالعه نشان می دهد تغییر کاربریِ زمین ها در قاره آسیا، ناخواسته سبب شده است شرایط زیستی مساعدی برای خفاش های نعل اسبی به وجود آید که می توانند ناقل ویروس کرونا باشند و این زمین ها می تواند محل شکل گیری کانون هایی برای افزایش انتقال بیماری از حیوان به انسان باشند.

هرچند هنوز منشا دقیق و قطعی ویروس سارس-کوو-2 معین نشده است اما بسیاری از پژوهشگران و کارشناسان معتقدند این ویروس اولین بار در نوامبر 2019 در بازار فروش حیوانات زنده در ووهان چین از خفاش به انسان سرایت نموده است و شاید از راه سرایت به میزبان واسطه ای نظیر مورچه خوار پولک دار.

اکنون یافته های متخصصان و محققان دانشگاه های کالیفرنیا و برکلی، دانشگاه علوم و فنون میلان و دانشگاه مَسی نیوزیلند که در نشریه نیچر منتشر شده است نشان می دهد که فعالیت هایی نظیر شهرک سازی، توسعه زمین های کشاورزی، تقسیم اراضی جنگلی و ساخت دامداری ها برای پرورش انبوه دام می تواند در تداوم خطر وقوع یک همه گیری دیگر نقش داشته باشد.

این کارشناسان می گویند تجاوز بشر به مرزهای اکوسیستم های بسیار منظم و دقیق، عموما به کاهش تنوع زیستی در این زیستگاه ها و در نهایت به از بین رفتن گونه های خاص که حیاتشان به وضع موجود وابسته است منجر می گردد و ممکن است به جانشین شدن گونه های عام یاری کند.

به گفته آنها، خفاش نعل اسبی گونه ای عام است و اغلب در منطقه ها روستایی که انسان در آن ها دستکاری نموده است، یافت می گردد. این پژوهشگران پیش تر رابطه مشابهی میان تقسیم اراضی جنگلی در آفریقا و پیدایش ویروس ابولا کشف نموده بودند.

پائولو دودوریکو، از دانشگاه یوسی برکلی و از نویسندگان این مقاله گفت: با پدید آوردن شرایط نامطلوب برای گونه های خاص، گونه های عام می توانند شکوفا شوند. نمی توانیم جهت سرایت سارس-کوو-2 از حیوانات وحشی به انسان را مستقیم ردیابی کنیم اما می دانیم تغییر کاربری زمین به نحوی که پای انسان را به آن باز کند، به نوعی با پیدایش این گونه خفاشِ ناقل ویروس ارتباط دارد.

در این مطالعه، محققان الگوهای کاربری زمین در غرب اروپا و جنوب شرق آسیا را که زیستگاه اصلی این جانواران است، آنالیز کردند. آنان دریافتند که افزایش تقاضای محصولات گوشتی یکی از علل اصلی ادامه افزایش کشاورزی صنعتی است که به نوبه خود، به پیدایش شرایط مساعد برای شکوفایی این خفاش ها منجر می گردد.

بنابر گزارش ایندیپندنت، با توجه به اینکه در دامپروری، حجم زیادی از حیوانات یکسان از لحاظ وراثتی و اغلب با دستگاه ایمنی ضعیف در محیط های بسته نگهداری می شوند، شیوع بیماری به ویژه برای آن ها زیان دارد.

به گفته این تحلیلگران، جنوب شرق چین، ژاپن، شمال فیلیپین و تایلند مستعدترین منطقه ها در معرض خطر شیوع تصادفی ویروس اند.

هرچند در دو دهه گذشته، چین در واکنش به بحران تغییر اقلیم به کاشت دوباره درختان روی آورده است، اما این محققان و کارشناسان زیست محیطی می گویند بهتر است به جای درختکاری های پراکنده، انرژی و منابع خود را برای یکدست کردن پوشش جنگلی و پدید آوردن محیط زیست برای حیات وحش صرف نمایند تا گونه های خاص، حیاتی دوباره یابند.

پروفسور دودوریکو می گوید: سلامت انسان به سلامت محیط زیست و حیوان ها وابستگی نزدیکی دارد. تغییر کاربری زمین ها می تواند بر سلامت انسان اثر قابل ملاحظه ای داشته باشد؛ هم به دلیل آنکه محیط زیست را تغییر می دهد و هم به این دلیل که انسان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مشترک بین حیوان و انسان قرار می گیرد. هر مورد تغییر رسمی در کاربری زمین ها، نه تنها باید از نظر آثار محیط زیستی و اجتماعی بر منابعی نظیر ذخیره کربن، ریزاقلیم و دسترسی به آب آنالیز گردد، بلکه از نظر واکنش های زنجیره ای احتمالی موثر بر سلامت انسان هم باید مورد آنالیز قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "خطر خفاش های ناقلِ بیماری، بیخ گوش انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر خفاش های ناقلِ بیماری، بیخ گوش انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید