دلیل افزایش مرگ های کرونایی؛ قرنطینه اومیکرون 5 روزه نیست!

به گزارش گفتگوی افروز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا با اشاره به توضیحاتی پیرامون پیک ششم کرونا و با تاکید بر اینکه مدت قرنطینه امیکرون پنج روز نیست، گفت: بهتر است مبتلایان به اُمیکرون حداقل 10 روز تا 2 هفته قرنطینه بمانند و در این مدت از حضور در مشاغل خودداری نمایند.

دلیل افزایش مرگ های کرونایی؛ قرنطینه اومیکرون 5 روزه نیست!

به گزارش ایسنا، دکتر مهرداد حق ازلی با اشاره به اینکه از نظر ابتلا به کرونا هنوز در شیب صعودی هستیم، گفت: به نظر می رسد این فرایند تا یک یا دو هفته آینده ادامه داشته باشد و پس از آن به قله پیک برسیم. در حال حاضر تعداد بستری افزایش یافته و تعداد مرگ و میر از حدود 20 مورد به بیش از 200 مورد در روز های اخیر رسیده است. از آنجایی که تجربیات جهانی نشان داده است که مدت پیک با امیکرون در سایر کشور ها به مقدار پیک دلتا طولانی نبوده است، پس از رسیدن به قله حدودا 2 تا 3 هفته در قله می مانیم و بعد به شیب نزولی پیک وارد می شویم.

او تاکید نمود: البته موضوع الزامی، رعایت پروتکل ها و تزریق واکسن است. در صورت عدم رعایت پروتکل ها ممکن است در طول عید نوروز هم با بیماری درگیر باشیم که دیگر آن وقت ضروری است در امکان مسافرت ها تجدیدنظر گردد.

وی درباره دلیل افزایش مجدد موارد مرگ و میر کرونا، اضافه کرد: در هر صورت افزایش تعداد ابتلا منجر به افزایش تعداد بستری و پس از آن مرگ و میر خواهد شد. تعداد ابتلا تا حد زیادی افزایش یافته است و حتی اگر قرار باشد درصد کمی از این ها بدحال شوند، باز هم تعداد فوتی ها قابل توجه خواهد بود.

دبیر بورد داخلی کمیته علمی کرونا، تاکید نمود: بیشترین مرگ و میر در افرادی است که یا واکسن تزریق نکردند و یا واکسیناسیونشان کامل نشده است. بعلاوه افراد دارای بیماری زمینه ای و مصرف نمایندگان دارو هایی که سیستم ایمنی را تضعیف می نماید در معرض خطر هستتد.

او درباره موضوع تفویض اختیار به ستاد های استانی برای تصمیم گیری پیرامون حضوری یا غیرحضوری شدن مدارس علی رغم افزایش چشمگیر شهر های قرمز کرونایی، توضیح داد: نظر ما این بود که فعلا این موضوع به شکل کامل به تاخیر افتد و پیشنهاد خود را به ستاد کشوری اعلام کردیم. به نظر می رسد با توجه به اینکه جهش امیکرون در بچه ها می تواند سبب بیماری زایی بیشتر گردد، بهتر است از تجمع بچه ها در اماکن سربسته جلوگیری گردد؛ زیرا در هر صورت تعداد قابل توجهی از مدارس ما شرایط استاندارد را ندارند، زیرا شرایط زیرساخت و مساحتی در مدارس استاندارد نیست و همین سبب می گردد امکان رعایت پروتکل ها وجود نداشته باشد. توصیه کمیته علمی بازنگری مجدد تصمیم گیری پیرامون بازگشایی حضوری مدارس است و امیدواریم فعلا حداقل تا آخر اسفند مدارس غیرحضوری فعال باشند.

حق ازلی با تاکید بر اینکه موضوع قرنطینه پنج روزه برای امیکرون به هیچ وجه صحیح نیست، اظهار کرد: روز های اول شیوع این سویه CDC آمریکا چنین نظریه ای داد و بعضی از همکاران ما این موضوع را اعلام کردند و تصمیماتی در وزارت بهداشت گرفته شد که قرنطینه پنج روز باشد، اما پس از آن، این مسئله در آمریکا هم بازنگری شد و مدت قرنطینه افزایش یافت. بهتر است مبتلایان به امیکرون حداقل 10 روز تا 2 هفته قرنطینه بمانند و در این مدت از حضور در مشاغل خودداری نمایند.

وی درباره آمادگی بیمارستانی از نظر دارو و تجهیزات، اعلام کرد: پروتکل های درمانی چند هفته قبل مورد بازنگری قرار گرفتند و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفتند. ممکن است با توجه به افزایش بار بیماری در بعضی مراکز کمبود های موقتی پیش آید، ولی پشتیبانی می شوند. به طور کلی گزارشات نشان می دهد که اوضاع در مراکز در حال کنترل است و دارو و مواد مورد احتیاج اولیه موجود است. تا به امروز گزارش جدی از عدم توانایی مراکز درمانی نداشتیم و مراکز در حالت آماده باش قرار دارند.

منبع: فرارو

به "دلیل افزایش مرگ های کرونایی؛ قرنطینه اومیکرون 5 روزه نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل افزایش مرگ های کرونایی؛ قرنطینه اومیکرون 5 روزه نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید