قهوه اسپرسو و فواید آن

به گزارش گفتگوی افروز، مصرف قهوه اسپرسو خواص بسیاری دارد و برای سلامت بدن مفید است، از خواص نوشیدن قهوه اسپرسو می توان به تقویت حافظه، یاری به کاهش وزن و بهبود اخلاق نیز اشاره نمود.

قهوه اسپرسو و فواید آن

قهوه اسپرسو چیست؟

بر خلاف تصور اولیه من هیچ دانه قهوه اسپرسوی جادویی ای وجود ندارد! راستش را هم بخواهید تفاوت اصلی انواع مختلف قهوه ناشی از شیوه دم آوری آن هاست. این را هم باید بدانید که اسپرسو خود خانواده ایست از قهوه های مختلف که پایین تر درباره اش حرف خواهم زد.

اما برسیم به اینکه قهوه اسپرسو چیست. اسپرسو را به وسیله دستگاه اسپرسو، با استفاده از فشار و آب داغ، از پودر قهوه عصاره گیری می نمایند. حاصل را می توان به صورت شات خالص اسپرسو یا در ترکیب با شیر و … سرو کرد.

برای اینکه بتوانیم در ادامه راحت تر پیش برویم باید با مفهوم شات آشنا بشوید. شات درواقع یک پیمانه مقدار گیری است. یک شات اسپرسو سی میلی لیتر قهوه است که از 7 گرم پودر قهوه به دست می آید.

اسپرسو به طور خالص در چند حالت زیر سرو می گردد:

شات یا سینگل اسپرسواز اسمش معلوم است. یک شات خالص اسپرسو که با همان عنوان شات یا سینگل اسپرسو سرو می گردد.

اسپرسو دوپیو یا دوبلشامل دو شات قهوه اسپرسو است.

اسپرسو ریسترتواصطلاحا به شات ریستریکتد (محدود شده) اسپرسو می گویند که شامل تقریبا دو سوم شات قهوه اسپرسو است.

اسپرسو لانگوحجم آب موجود در این نوع تقریبا سه برابر یک شات اسپرسو است، نه به این معنی که یک شات با آب مخلوط می گردد، بلکه به این معنا که زمان عبور آب از پودر قهوه افزایش یافته و نتیجتا مقدار آب موجود در آن هم بیشتر می گردد.

قهوه اسپرسو، پایه اصلی انواع مختلفی از قهوه های دیگرنکته جالبی که شاید ندانید این است که کن پانا، لاته، موکا، ماکیاتو و امریکانو همه و همه درواقع برپایه قهوه اسپرسو تهیه می شوند.1

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم خواص قهوه اسپرسو چیست؟

بهبود حافظه طولانی مدت از خواص قوه اسپرسو می باشد.نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو زمانی ارزشمند میگردد که شما متوجه شوید با نوشیدن اسپرسو و تامین به مقدار کافی کافئین بدن، میتوانید فعالیت حافظه بلند مدت را بهبود بخشید.

عصب شناس Michael Yassa ، از دانشگاه کالیفرنیا، در پژوهشی که انجام داده است، ثابت نموده است که نوشیدن 2 فنجان اسپرسو، فعالیت های مغزی را افزایش داده است. این فرایند ، باعث بهبود فعالیت حافظه بلند مدت شده است.

اگر میخواهید بهبود بیشتری مشاهده کنید، به همان مقدار توصیه شده کفایت دهید چون در این پژوهش یادآوری شده است که هیچ فوایدی در تعداد فنجان های اسپرسو کمتر یا بیشتر مشاهده نمی گردد.

باعث افزایش توجه می گرددبسیاری از افراد روز خود را با یک فنجان اسپرسو آغاز می نمایند، و جای هیچ تعجبی نیست. کافئین علائم خستگی را کاهش می دهد، که در نتیجه باعث افزایش توجه و آمادگی می گردد. کافئین باعث ایجاد تمرکز موضعی می گردد، به خصوص در قسمت هایی از مغز که به توجه مربوط است. مد نظر داشته باشید که این فواید ممکن است کوتاه مدت باشد، و شما می بایست از انجام مکرر آن خود داری کنید. کافئین بیش از مقدار باعث می گردد شما وحشت زده و عصبی باشید، و در نتیجه تمرکز و توجه شما سخت تر می گردد.

یاری به کاهش وزن از خواص قهوه اسپرسو می باشدچیزی که باعث می گردد اسپرسو از دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین متمایز گردد، مقدار کالری پایین آن است. اسپرسو حاوی تنها سه کالری در هر اونس می باشد، با توجه به اینکه شما هیچ شکر یا خامه به آن اضافه نمی کنید.

اما، در کنار کالری پایین، میتواند باعث بهبود تمرینات و فعالیت های بدنی و ورزشی شما گردد. یک مقاله ای که در ژورنال مجله پزشکی و علوم ورزشی چاپ شده، به این نتیجه رسیده است که کافئین، شدت تمرینات را کاهش می دهد و باعث می گردد خستگی کمتری در ورزش در پی داشته باشید.

در کنار ساده تر کردن ورزش، کافئین بعلاوه مقدار درد عضلات را در هنگام ورزش کاهش می دهد. خوردن یک مقدار کافئین برابر دو یا سه فنجان یک ساعت قبل از یک تمرین 30 دقیقه ای همراه با کاهش درد عضلانی، به شما اجازه می دهد که شما بیشتر به خود فشار بیاورید.

کاهش حملات قلبی از دیگر خواص قهوه اسپرسو می باشد

در یک مطالعه سوئدی، فراوری شده به وسیله Susanna Larsson، محققین به این نتیجه رسیدند که نوشیدن حداقل یک فنجان در روز میتواند در کاهش حملات قلبی یاری کند. این نتایج میتواند به علت خواص آنتی اکسیدان در اسپرسو باشد.

این مقاله بر یک گروه از زنان طی یک دوره 10 ساله متمرکز شده است. آنها ادعا داشتند که نوشیدن یک فنجان یا بیشتر قهوه در روز تا 25٪ حملات قلبی را کاهش داده است. در یک پژوهش دیگر به نتیجه مشابهی در مردان سیگاری دست یافتند، کسانی در روز هشت فنجان یا بیشتر اسپرسو نوشیدند ، احتمال حملات قلبی تا 21٪ کاهش یافته است.2

قهوه اسپرسو سرشار از آنتی اکسیدان:قهوه مملو از انواع آنتی اکسیدان است. اسپرسو مانند مُشتی پر از آنتی اکسیدان هایی است که در یک بسته خوش طعم گرد آمده اند.

برای مثال، اسپرسو حاوی پلی فنول است که به جلوگیری از بیماری ها یاری می نماید و کافستول که یک ماده ضد التهاب است. اسپرسو بعلاوه دارای هیدروسینامیک اسید است که به خنثی سازی رادیکال های آزادی که در طی روز با بدن شما تماس دارند، یاری می نماید. این رادیکال های آزاد می توانند ناشی از آلودگی هوا، دخانیات و اشعه ماورا بنفش باشد.

قهوه اسپرسو برای افزایش فعالیت فیزیکی:نوشیدن یک اسپرسو دقیقا قبل از آغاز فعالیت فیزیکی می تواند عملکرد شما را افزایش دهد. چه این فعالیت یک ورزش و چه یک تمرین باشد، اسپرسو با همراهی می تواند به شما یاری کند. اسپرسو ترشح آدرنالین را تحریک می نماید که استحکام و سرعت شما را استحکام می بخشد. این استحکام سطح ایمنی بالایی را برای شما می آورد که به صورت معمول نمی توانید بدون آن، به این ایمنی دست یابید.

افزایش آدرنالین بعلاوه می تواند به فعالیت های بیشتر با زمان طولانی تر یاری کند.

ریسک پایین تر سکته:یک مطالعه دریافته است که نوشیدن اسپرسو به کاهش ریسک سکته در زنان یاری می نماید. بیشتر بیمارانی که اسپرسو نوشیده اند، ریسک ابتلای مجدد نیز کمتر شده است. آنهایی که مقدار کم نوشیده یا اصلا اسپرسو نمی نوشند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سکته را داشته اند.

کالری کم قهوه اسپرسو:کیفیت خوب اسپرسو حقیقتی است که شما می توانید از فواید آن بدون نگرانی درباره مصرف بیش از حد کالری، بهره مند شوید. حتی مقدار زیادی از اسپرسو می تواند مفید و بدون ضرر باشد. مقدار کالری با مقدار مصرف اسپرسو ارتباط مستقیمی دارد. اما هر سی گرم آن در حدود فقط 3 کالری انرژی دارد.

این خاصیت اسپرسو به یک انتخاب قوی برای آغاز روز تبدیل نموده است . هم چنین اسپرسو می تواند در ساعات بعدازظهر که انرژی کاهش می یابد، آن را افزایش دهد.

بهبود گوارش با قهوه اسپرسو:یک فنجان اسپرسو می تواند به چرخه گوارش شما یاری کند. اگر مسائل گوارشی دارید، مقداری اسپرسو به روزمره خود اضافه کنید. با توجه به خواص ضد التهاب آن، اسپرسو می تواند حالت های نفخ و درد بعد از هر وعده غذایی به کلی از بین ببرد.

قهوه اسپرسو برای کاهش احتمال دیابت:در دنیایی که دیابت رایج تر می گردد، این می تواند یاریی باشد که اسپرسو می تواند ریسک ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

بعلاوه این یک انتخاب سالم تری از انواع قهوه های معمولی است که افراد می نوشند. به جای افزودن شکر و خامه، اسپرسو به خودی خود بدون کالری و چربی اضافه لذت بخش است. شما می توانید انرژی خود را توام با رضایت سلامتی خود افزایش دهید.

قهوه اسپرسو برای بهبود اخلاق:کافئین موجود در اسپرسو یک محرک قوی است. این نوع محرک می تواند هرگونه بد خلقی که انرژی شما بگیرد را کاهش دهد. اسپرسو بعلاوه می تواند به آنهایی که از افسردگی رنج می برند یاری کند. این ماده فعالیت مغز را افزایش داده، خستگی را از بین برده و خلق و خوی شما را بهتر سازد. نوشیدن اسپرسو جایگزین خوبی برای یاری به این موضوع نیست اما می تواند مفید نیز باشد.

قهوه ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد:یک مطالعه نشان داد که قهوه اسپرسو ممکن است ریسک توسعه سرطان پروستات در مردان را تا 20٪ و سرطان گردن رحم را در زنان تا 25٪ کاهش می دهد. کافیین بعلاوه از رشد سلول های کارسینوما، عمده ترین نوع سرطان پوست را کاهش می دهد.

قهوه اسپرسو ریسک پارکینسون را کاهش می دهد:مطالعات نشان می دهند که نوشیدن منظم قهوه اسپرسو ریسک ابتلا به پارکینسون را تا 25٪ کاهش می دهد. شواهدی وجود دارند که قهوه اسپرسو باعث فعالیت قسمتی از مغز که طی پارکینسون آسیب دیده است؛ می گردد.

قهوه اسپرسو مفید برای کبد:اسپرسو کبد شما و چندین آنزیم داخل آن را قوی تر می سازد. نوشیدن اسپرسو می تواند به کبد برای پاکسازی سموم و افزایش سطح متابولیسم یاری کند. صرفا چهار جرعه از اسپرسو در یک روز می تواند احتمال ابتلا به سیروز کبدی را تا هشتاد درصد کاهش دهد.3

پی نوشت:

1.www.blog.bamaro.ir

2.www.7ganj.ir

3.www.namnak.com

منبع: راسخون

به "قهوه اسپرسو و فواید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهوه اسپرسو و فواید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید