مدارگرد اگزومارس در مریخ آب پیدا کرد

به گزارش گفتگوی افروز، مدارگرد اگزومارس در آنالیز نو خود توانست مقادیر قابل توجهی از آب را در مریخ کشف کند.

مدارگرد اگزومارس در مریخ آب پیدا کرد

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام نموده است که پیروز شده اندازه قابل توجهی آب پیدا کند که در دره گرند کنیون (Grand Canyon) مریخ مخفی شده است.

این کشف به وسیله مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (TGO) اجرا شده که توانسته است آب را زیر سطح دره مارینر (Valles Marineris) مریخ پیدا کند.

الکسی مالاخوف (Alexey Malakhov)، پژوهشگر موسسه تحقیقات فضایی آموزشگاه علوم روسیه (Russian Academy of Sciences) گفت: ما متوجه شدیم که بخش مرکزی دره مارینر، مملو از آب است. این بسیار بیشتر از میزانی است که انتظار داشتیم. این منطقه بسیار شبیه به منطقه ها منجمد زمین است که در آن، که یخ برای همواره زیر خاک خشک به علت دمای پایین آن ثابت باقی می ماند.

اولین شواهد وجود آب در مریخ، به وسیله ناسا در سال 2006 منتشر شد. این آژانس فضایی، عکس هایی را از دو دهانه موسوم به سرزمین سیرنی (Terra Sirenum) و سنتاوری مونتس (Centauri Montes) منتشر کرد که به نظر می رسد وجود آب مایع در مریخ را در مقطعی بین سال های 1999 تا 2001 نشان می دهند.

کاوشگر فینیکس (Phoenix spacecraft) ناسا در 31 جولای 2008، وجود یخ در مریخ را تأیید کرد که حاوی همان عناصر آب است که ما روی زمین داریم و شکل دیگری از یخ نیست.

سیاره سرخ، چندین دره خشک باستانی و کانال های رودخانه ای دارد که مدت هاست احتمال جاری بودن آب مایع در آن ها مطرح شده است. مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا در حال حاضر در حال پیمودن سراسر مریخ است تا به اکتشاف در دهانه جیزرو (Jezero) بپردازد که حدود 3.5 میلیارد سال پیش، دریاچه ای پر از آب بود.

آب در مریخ یافت شده، اما فقط به صورت یخ ذخیره شده در کلاهک قطبی یا اعماق زمین مشاهده شده است. با وجود این، کشف اخیر یکی از نخستین اکتشافاتی است که آب را نزدیک به سطح جستجو می نماید.

ایگور میتروفانوف (Igor Mitrofanov)، پژوهشگر موسسه تحقیقات فضایی آموزشگاه علوم روسیه گفت: ما با یاری مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس می توانیم تا یک متر زیر این لایه غبارآلود را آنالیز کنیم و ببینیم واقعا در آنجا چه خبر است. با یاری این مدارگرد می توان به آنالیز زیر سطح مریخ پرداخت و از همه مهم تر، واحه های غنی از آب را پیدا کرد که با ابزار های پیشین، قابل شناسایی نبودند.

این کشف به وسیله ابزار موسوم به FREND این مدارگرد انجام شد. پژوهشگران، مشاهدات FREND را از می 2018 تا فوریه 2021 تجزیه و تحلیل کردند. این کار به آن ها امکان داد تا با شناسایی نوترون ها، اندازه هیدروژن خاک مریخ را آنالیز نمایند.

هنگامی که خاک مورد اصابت پرتو های کیهانی پرانرژی قرار می گیرد، نوترون ساطع می نماید. بعلاوه، خاک خشک بیشتر از خاک مرطوب، نوترون ساطع می نماید. نوترون ها به دانشمندان یاری می نمایند تا ناحیه ای از خاک که ممکن است آب در آن وجود داشته باشد، را پیدا نمایند.

میتروفانوف ادامه داد: FREND، ناحیه ای را در دره مارینر نشان داد که میزان هیدروژن آن به طور غیرمعمول زیاد بود. با فرض این که هیدروژن مشاهده شده به مولکول های آب متصل است، به نظر می رسد که 40 درصد از ماده نزدیک به سطح در این ناحیه، آب باشد.

دانشمندان مطمئن نیستند که آیا آب زیر سطح، به شکل یخ است یا از نظر شیمیایی به سایر مواد معدنی موجود در خاک متصل است. میتروفانوف اضافه نمود: ما به طور کلی باور داریم که این آب به احتمال زیاد به شکل یخ وجود دارد.

منبع: فرارو

به "مدارگرد اگزومارس در مریخ آب پیدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدارگرد اگزومارس در مریخ آب پیدا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید